Pregled bibliografske jedinice broj: 869795
Vjerovanja o bolesti, tjeskoba zbog srčanih problema, simptomi depresivnosti i anksioznosti u oboljelih od kardiovaskularnih bolesti
Vjerovanja o bolesti, tjeskoba zbog srčanih problema, simptomi depresivnosti i anksioznosti u oboljelih od kardiovaskularnih bolesti // 23. Dani Ramira i Zorana Bujasa - Knjiga sažetaka / Arambašić, Lidija ; Erceg, Inja ; Kamenov, Željka (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017. str. 182-182 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 869795 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vjerovanja o bolesti, tjeskoba zbog srčanih
problema, simptomi depresivnosti i anksioznosti u
oboljelih od kardiovaskularnih bolesti
(Beliefs about heart disease, heart-focused
anxiety, symptoms of depression and anxiety in
patients with cardiovascular disease)
Autori
Pokrajac-Bulian, Alessandra ; Kukić, Miljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
23. Dani Ramira i Zorana Bujasa - Knjiga sažetaka
/ Arambašić, Lidija ; Erceg, Inja ; Kamenov, Željka - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017, 182-182
Skup
23. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.04.2017. - 08.04.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Vjerovanja o bolesti, tjeskoba zbog srčanih problema, depresivnost, anksioznost, kardiovaskularne bolesti
(Beliefs about heart disease, heart-focused anxiety, depression, anxiety, cardiovascular disease)
Sažetak
Anksioznost i depresivnost često su prisutne u osoba s kardiovaskularnim bolestima (KVB). Utječući na ponašanje pacijenata, predviđaju nepovoljne ishode bolesti. Prema kognitivnom modelu, emocionalni odgovori pacijenata na bolest posredovani su načinom na koji pacijenti percipiraju vlastitu bolest. Cilj je ovoga istraživanja bio ispitati povezanost vjerovanja o bolesti s tjeskobom zbog srčanih problema (strah od srčanih senzacija, izbjegavanje aktivnosti koje mogu potaknuti simptome te usmjeravanje pažnje na srčanu aktivnost) te simptomima depresivnosti i anksioznosti u oboljelih od KVB. Polazeći od Leventhalovog modela, ispitivana su pozitivna vjerovanja o bolesti koja se odnose na kontrolabilnost bolesti i osobno razumijevanje iste. U istraživanju je sudjelovalo 177 srčanih pacijenata, od kojih 125 muškaraca (70.6%), hospitaliziranih u Thalassotherapiji Opatija i KBC-u Rijeka. Prosječna dob sudionika iznosi 63.4 godine (SD=11.78). Primijenjeni su Upitnik percepcije bolesti (IPQ-R ; Moss-Morris i sur., 2002), Upitnik tjeskobe zbog srčanih problema (CAQ ; Eifert i sur., 2000) i Skala anksioznosti i depresivnosti (HADS ; Zigmond i Snaith, 1983). Analize podataka pokazale su da je strah od srčanih senzacija parcijalni medijator u odnosu između osobne kontrole, kontrole tretmana i koherentnosti u nastanku depresivnosti i anksioznosti. Pacijenti koji vjeruju da ne mogu kontrolirati svoju bolest, niti ponašanjem niti terapijom, te slabije razumiju svoju bolest, iskazuju višu razinu straha od srčanih senzacija te su posljedično depresivniji i anksiozniji. Slabije razumijevanje srčane bolesti dovodi do jačeg fokusiranja na simptome i do izbjegavajućih ponašanja, što također povećava depresivnost. Pacijenti koji manje razumiju svoju bolest i vjeruju da im terapija ne pomaže u kontroli KVB, usmjereniji su na simptome (npr. ubrzano kucanje srca, puls) te su posljedično i anksiozniji. Rezultati ovoga istraživanja navode na zaključak da se psihoedukacijom može pomoći pacijentima u razumijevanju bolesti, te se promjenom neprilagođenih vjerovanja o mogućnosti kontrole bolesti, može utjecati na smanjivanje tjeskobe zbog KVB te anksioznosti i depresivnosti u srčanih pacijenata, što posljedično ima utjecaj na zdravstvena ponašanja i smanjuje lošiji učinak bolesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
Napomena
Istraživanje je dio projekta 'Biopsihosocijalni aspekti pretilosti'(broj: 13.04.1.3.07) koje financira Sveučilište u Rijeci, Hrvatska.