Pregled bibliografske jedinice broj: 869502
Ženski aspekti iseljeništva:od bijele udovice do samostalne migrantice
Ženski aspekti iseljeništva:od bijele udovice do samostalne migrantice // Hrvatski iseljenički zbornik, 8 (2016), 183-200 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 869502 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ženski aspekti iseljeništva:od bijele udovice do samostalne migrantice
(The Female Aspect of Croatian Emigration: From "White" Widow to Independent Migrant)
Autori
Rajković Iveta, Marijeta
Izvornik
Hrvatski iseljenički zbornik (1330-3724) 8
(2016);
183-200
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
hrvatsko iseljeništvo, žene migrantice, bijele udovice
(Croatian Emigration, women migrant, white widow)
Sažetak
Autorica promatra iseljavanje iz Hrvatske kroz tri generacije žena. U prvoj polovini 20. stoljeća mladi muškarci iz Like i Velebita odlazili su na privremene ekonomske migracije (SAD i Kanadu). Žene su ostajale kod kuće i živjele u mnogočlanim obiteljima. Pojedini muškarci desetljećima se nisu vračali, te je lokalna zajednica njihove žene zvala „bijelim udovicama“. Sredinom 20. stoljeća, tijekom deruralizacije i urbanizacije, stanovništvo iz ruralnih sredina preseljava u gradove. Autorica istražuje nekoliko obitelji koje su se iz planinskih sela preselile u jedan grad i njegovu okolicu. Tijekom 1960ih i 1970ih godina iz istraživanih obitelji odlazi se na privremene radne migracije ( tzv. gastarbajterske) u Njemačku i Austriju. Odlaze uglavnom muškarci. Zbog života u nuklearnim obiteljima, žene preuzimaju i mušku ulogu. Nakon 1990ih, u postsocijalističkoj i postratnoj Hrvatskoj, mnoga poduzeća su prestala raditi što je dovelo do nezaposlenosti, te socijalnih i ekonomskih promjena. Sukladno feminizaciji radne snage i feminizaciji migracija u Europskoj Uniji, a u kontekstu gospodarske krize u Hrvatskoj, nezaposlene žene iz istraživanih obitelji, u srednjoj životnoj dobi, napuštaju svoje obitelji na nekoliko mjeseci i duže te odlaze raditi u Njemačku i Austriju. Važno je naglasiti da su te suvremene migrantice unuke od transkontinentalnih migranata i kćeri od gastarbajterskih migranata. Sada one pokreću migracije, a njihovi supruzi ostaju kod kuće i preuzimaju tzv. tradicijski propisane ženske uloge. Naracije o pojedinačnom iskustvu i životnoj svakodnevici (migranata i članova obitelji koji nisu migrirali), kroz sve navedene tipove migracije, između ostaloga, otkrivaju nam (privremene?) promjene ustaljenih obrazaca obiteljskog života. Rad je nastao na rezultatima etnografskog istraživanja koje je provođeno od 2005. do 2015. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
Napomena
Rad je prijevod (uz male prilagodbe u smislu popularizacije znanosti) rada objavljenog pod naslovom: Rajković Iveta, Marijeta. Women and Migrations in Croatia From Marginal Subjects – “White Widows” – to Contemporary Migrants into the EU. // Ethnologia Balkanica. Journal for Southeast European Anthropology. 18 (2015) ; 67-84