Pregled bibliografske jedinice broj: 868836
Procjena kvalitete života starijih osoba
Procjena kvalitete života starijih osoba // Celostna obravnava pacienta: starostnik v zdravstvenem in socialnem varstvu / Kregor Velikonja, Nevenka (ur.).
Novo Mesto, Slovenija: Narodna in univerzitetna knjižnica u Ljubljani, 2015. str. 289-296 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 868836 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena kvalitete života starijih osoba
(Assessment of Quality of Life in the Elderly)
Autori
Neuberg ; Marijana ; Canjuga, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Celostna obravnava pacienta: starostnik v zdravstvenem in socialnem varstvu
/ Kregor Velikonja, Nevenka - : Narodna in univerzitetna knjižnica u Ljubljani, 2015, 289-296
ISBN
978-961-94049-0-4
Skup
Celostna obravnava pacienta: starostnik v zdravstvenem in socialnem varstvu
Mjesto i datum
Novo Mesto, Slovenija, 12.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kvaliteta života, starije osobe, dohodak, umirovljenje
(quality of life, the elderly, income, retirement)
Sažetak
Umirovljenje ima različito značenje za ljude s obzirom na promjene koje izaziva u životu osobe i obitelji. Neke od uobičajenih pozitivnih promjena su: više vremena se provodi kod kuće, nema određenog rasporeda obveza, više slobodnog vremena za susrete s članovima obitelji i prijateljima. Uobičajeni negativni aspekti umirovljenja su: smanjenje razine prihoda u odnosu dok je pojedinac bio zaposlen, gubitak samopoštovanja uslijed gubitka radne socijalne uloge, gubitak identiteta kao pripadnika profesije, gubitak profesionalnih socijalnih kontakata, eventualni gubitak zdravlja te promjene u obiteljskim odnosima. Kao metoda korištena je deskriptivna statistika na osnovu prikupljenih podataka iz standardiziranog upitnika sastavljenog od 17 sklopova koji su se odnosili na kvalitetu života starijih osoba. Ukupno je anketirano 30 ispitanika, pri čemu je 12 bilo ženskog, a 18 muškog spola. Za prvu radnu hipotezu koristili smo usporedbu mjesečnog dohotka s obzirom na spol. Rezultati dobiveni putem Hi- kvadrat testa pokazali su da starije osobe muškog spola ipak imaju nešto veća mjesečna primanja u odnosu na žene starije životne dobi. Za drugu hipotezu koristeći računalni program SPSS izračunali smo Cramerov Fi - koeficijent, te je dokazano da su osobe ženskog spola nešto sklonije osjećaju osamljenosti od onih muškog spola. Također rezultati iz testiranja treće hipoteze pokazali su da porastom godina starosti smanjuje se pozitivan stav o starosti. Stare osobe relativno mlađe dobi imaju nešto pozitivnije mišljenje o starosti, od onih u poodmakloj dobi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti