Pregled bibliografske jedinice broj: 867304
Značajnost komunikacije u kliničkom radu s bolesnicima bez svijesti
Značajnost komunikacije u kliničkom radu s bolesnicima bez svijesti // 4. mednarodna znanstvena konferenca: Za človeka gre: družba in znanost v celostni skrbi za človeka ZDRAVSTVENE VEDE / Filej, Bojana (ur.).
Maribor: Alma Mater Europaea, 2016. str. 23-30 doi:COBISS.SI-ID: 2048521738 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 867304 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značajnost komunikacije u kliničkom radu s bolesnicima bez svijesti
(Significance of communication in clinical work with unconscious patients)
Autori
Canjuga, Irena ; Neuberg, Marijana ; Železnik, Danica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
4. mednarodna znanstvena konferenca: Za človeka gre: družba in znanost v celostni skrbi za človeka ZDRAVSTVENE VEDE
/ Filej, Bojana - Maribor : Alma Mater Europaea, 2016, 23-30
ISBN
978-961-6966-18-4
Skup
4. mednarodna znanstvena konferenca: Za človeka gre: družba in znanost v celostni skrbi za človeka
Mjesto i datum
Maribor, Slovenija, 11.03.2016. - 12.03.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
medicinska sestra, bolesnici bez svijesti komunikacija, edukacija
(nurse, unconscious patients, communication, education)
Sažetak
Teoretska ishodišta: Svijest je zbir svih psihičkih funkcija u određenom trenutku te sposobnost orijentacije pojedinca prema sebi i drugim osobama u prostoru i vremenu. Medicinske sestre svakodnevno skrbe bolesnike, pa je iznimno važno da poznaju različitosti poremećaja svijes - ti, njihove specifičnosti i komunikaciju. U skrbi za komatozne pacijente važna je emocionalna inteligencija i kritičko razmišljanje medicinskih sestara, posebice kod izrade planova zdravst - vene njege. Svrha rada je prikazati zahtjevnost skrbi i komunikacije bolesnika poremećene svijesti te procjenu zadovoljstva medicinskih sestara u radu. Metodologija: Kao metoda istraživanja koristila se deskriptivna metoda s pregledom domaće i strane literature, te bibliografskih baza podataka, a u empiričnom dijelu kvantitativna teh - nika prikupljanja podataka. Instrument istraživanja je upitnik izrađen za potrebe istraživanja na temelju teoretskih znanja, pregleda literature i višegodišnjeg radnog iskustva s bolesnici - ma bez svijesti. Rezultati: Analizirajući zahtjevnost sestrinske skrbi, rezultati su pokazali da je komunikacija s bolesnicima bez svijesti zahtjevna za većinu medicinskih sestara. Iznimno je zahtjevno pruža - ti psihičku podršku obitelji bolesnika, komunicirati s obitelji bolesnika i educirati iste, dok je fizičko pružanje skrbi manje zahtjevno. Rasprava: Zdravstvena njega bolesnika s poremećajem svijesti specifična je zbog otežane dijagnostike, složene kliničke procjene, potpune ovisnosti pacijenta i otežane komunikaci - je. Ovi podaci su temelj za edukaciju studenata studija Sestrinstva, kao i dodatnu edukaciju medicinskih sestara u kliničkom radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica