Pregled bibliografske jedinice broj: 866851
Pater patriae et pauperum – Juraj Drašković i oblikovanje novih crkvenih, obrazovnih i kulturnih prilika u hrvatskim zemljama nakon Tridentskoga koncila
Pater patriae et pauperum – Juraj Drašković i oblikovanje novih crkvenih, obrazovnih i kulturnih prilika u hrvatskim zemljama nakon Tridentskoga koncila // Tridentska baština. Katolička obnova i konfesionalizacija u hrvatskim zemljama / Blažević, Zrinka ; Plejić Poje, Lahorka (ur.).
Zagreb: Matica hrvatska, 2016. str. 141-155
CROSBI ID: 866851 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pater patriae et pauperum – Juraj Drašković i oblikovanje novih crkvenih, obrazovnih i kulturnih prilika u hrvatskim zemljama nakon Tridentskoga koncila
(Pater patriae et pauperum – Juraj Drašković and new ecclesiastical, educational and cultural circumstances in the Croatian lands after the Council of Trent)
Autori
Mandušić, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Tridentska baština. Katolička obnova i konfesionalizacija u hrvatskim zemljama
Urednik/ci
Blažević, Zrinka ; Plejić Poje, Lahorka
Izdavač
Matica hrvatska
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
141-155
ISBN
978-953-341-059-3
Ključne riječi
Juraj Drašković, Trident, konfesionalizacija, Zagrebačka biskupija, katolička obnova, rani novi vijek
(Juraj Drašković, Trent, confessionalization, Zagreb Diocese, Catholic renewal, Early Modern Period)
Sažetak
Jedno od najistaknutijih mjesta u hrvatskoj povijesti druge polovice 16. st. zauzima Juraj Drašković, pečuški i zagrebački biskup, potom i hrvatski ban, kaločki nadbiskup, đurski biskup i kraljevski kancelar, namjesnik za Ugarsku, a naposljetku i kardinal. Svojim sudjelovanjem na trećem zasjedanju Tridentskoga sabora, gdje je boravio kao izaslanik kralja Ferdinanda i orator pro regno Hungariae, stekao je, prema jednoglasnom mišljenju dosadašnje historiografije, iznimne zasluge za katolicizam i cjelovitu reformu Crkve. U radu se analizira njegovo djelovanje na Koncilu i nakon njega, a fokus je na njegovoj djelatnosti nakon povratka u Zagrebačku biskupiju u kontekstu provedbe saborskih zaključaka, pa i onih koje isprva sam nije zastupao. Kako je u isto vrijeme bio i biskup i hrvatski ban, dakle vodeća osoba u crkvenoj i habsburškoj službi, u njegovoj su se osobi prelomila šira pitanja vjerskog sukoba i vjerske obnove ne samo na hrvatskom nego i na širem regionalnom i europskom prostoru.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest