Pregled bibliografske jedinice broj: 866537
Pravni okvir istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u hrvatskom dijelu Jadrana
Pravni okvir istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u hrvatskom dijelu Jadrana // Zbornik radova, 24. Forum: Dan energije u Hrvatskoj: Energetska politika EU-a nakon 21. konferencije stranaka Okvirne konferencije UN-a o klimatskim promjenama (COP21) / Granić, Goran ; Jelavić, Branka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko energetsko društvo (HED), 2015. str. 1-11 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 866537 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravni okvir istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u hrvatskom dijelu Jadrana
(Regulatory Framework of Hydrocarbons Exploration and Exploitation in the Croatian part of Adriatic)
Autori
Mudrić, Mišo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova, 24. Forum: Dan energije u Hrvatskoj: Energetska politika EU-a nakon 21. konferencije stranaka Okvirne konferencije UN-a o klimatskim promjenama (COP21)
/ Granić, Goran ; Jelavić, Branka - Zagreb : Hrvatsko energetsko društvo (HED), 2015, 1-11
Skup
Energetska politika EU-a nakon 21. konferencije stranaka Okvirne konferencije UN-a o klimatskim promjenama (COP21), 2015.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Zakon o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, Jadran, pravni okvir istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, sigurnosne mjere, osiguranje od odgovornosti, od govornost i naknada štete
(Act on Exploration and Exploitation of Hydrocarbons, Adriatic, Hydrocarbons’ Exploration and Exploitation Legal Framework, Safety Measures, Liability Insurance, Responsibility and Damage Compensation)
Sažetak
Kao uvod u pravno normiranje pomorskog istraživanja i eksploatacije u hrvatskim vodama Jadrana, novim Zakonom o rudarstvu i Zakonom o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika uspostavljen je opći pravni okvir za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina. Drugi navedeni zakon predvidio je i osnivanje neovisne agencije, Agencije za ugljikovodike. Potrebno je ukazati na Uredbu o naknadi za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i Pravilnik o bitnim tehničkim zahtjevima, sigurnosti i zaštiti pri istraživa nju i eksploataciji ugljikovodika iz podmorja Republike Hrvatske, koji su od posebnog značaja za trenutačne aktivnosti vezane uz predloženi projekt istraživanja i eksploatacije hrvatskih voda u potrazi za podzemnim ležištima nafte i plina. Agencija za uglj ikovodike izdala je Stratešku studija o vjerojatno značajnom utjecaju na okoliš Okvirnog plana i programa istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu, dokument koji je popraćen brojnim kritikama stručne (uključujući i pravne) i šire javnosti. Ist ovremeno, stručnjaci podupiru temeljnu ideju istraživanja i eksploatacije morskog podzemlja, dok je antagonizam i dalje prisutan u široj javnosti, što uključuje i najave referenduma s ciljem sprječavanja istraživanja i eksploatacije morskog podzemlja. Nada lje, bitno je za napomenuti Zakon o sigurnosti pri odobalnom istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, koji se temelji na Direktivi 94/22/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 1994 o uvjetima za davanje i korištenje odobrenja za traženje, istra živanje i proizvodnju ugljikovodika, Provedbenu Uredbu Komisije (EU) br. 1112/2014 оd 13. listopada 2014. o utvrđivanju zajedničkog obrasca pomoću kojeg operateri i vlasnici odobalnih naftnih i plinskih objekata razmjenjuju informacije o pokazateljima veli kih opasnosti te zajedničkog obrasca pomoću kojeg države članice objavljuju informacije o pokazateljima velikih opasnosti, te Direktivni 2013/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 12. lipnja 2013. o sigurnosti odobalnih naftnih i plinskih djelatnosti i o izmjeni Direktive 2004/35/EZ. Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu predviđa 29 istražnih područja, a 10 je kompanija ishodila dozvolu za pokretanje istraživanje 10 istraživačkih područja. Temeljem Zakona o istraživan ju i eksploataciji ugljikovodika, maksimalno trajanje eksploatacijskog razdoblja postavljeno je na 25 godina, uz mogućnost dodatnog produženja. Također, dvije hrvatske pomorske luke otvorene za međunarodni promet (Luka Ploče i Luka Rijeka) istaknute su kao potencijalne logističke luke u vezi s planiranim odobalnim aktivnostima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo