Pregled bibliografske jedinice broj: 866511
Minimalno invazivna estetska i rekonstruktivna mukogingivna kirurgija po eksciziji epulisa- prikaz slučaja
Minimalno invazivna estetska i rekonstruktivna mukogingivna kirurgija po eksciziji epulisa- prikaz slučaja // Sažeci Međunarodnog kongresa Hrvatskog stomatološkog društva HLZ-a i 1. Međunarodnog kongresa Hrvatskog društva za minimalno intervencijsku dentalnu medicinu HLZ-a u suorganizaciji Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: „Znanost i umjetnost zajedno“. U: Acta Stomatologica Croatica 2017 ; 51(1) / Vidović Juras, Danica ; Jurić, Hrvoje ; Baraba, Anja (ur.).
Zagreb: Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017. str. 84-85 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 866511 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Minimalno invazivna estetska i rekonstruktivna
mukogingivna kirurgija po eksciziji epulisa- prikaz
slučaja
(Minimally invasive esthetic and reconstructive
mucogingival surgery after excision of epulis - case
report)
Autori
Barić, Jana ; Azizi, Bleron ; Smojver, Igor ; Gabrić, Dragana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci Međunarodnog kongresa Hrvatskog stomatološkog društva HLZ-a i 1. Međunarodnog kongresa Hrvatskog društva za minimalno intervencijsku dentalnu medicinu HLZ-a u suorganizaciji Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: „Znanost i umjetnost zajedno“. U: Acta Stomatologica Croatica 2017 ; 51(1)
/ Vidović Juras, Danica ; Jurić, Hrvoje ; Baraba, Anja - Zagreb : Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017, 84-85
Skup
Međunarodni kongres Hrvatskog stomatološkog društva HLZ-a i 1. Međunarodni kongres Hrvatskog društva za minimalno intervencijsku dentalnu medicinu HLZ-a
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.11.2017. - 19.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
oral surgery ; excisin ; epulis ; reconstruction
Sažetak
Svrha rada je prikazati klinički slučaj prekrivanja defekta po eksciziji epulisa korištenjem kolagene membrane u kombinaciji s PRF tehnikom. Iz anamneze doznajemo da se izraslina pojavila oko 2010. godine na istom mjestu te je njegov stomatolog kauterizirao promjenu. Promjena se ponovno pojavila početkom 2014. godine te je bila veličine zrna pšenice, a pacijent nije imao nikakvih simptoma dok se izraslina nije povećala na sadašnju veličinu te ga je smetala prilikom govora i jela te je povremeno krvarila nakon mehaničkih ozljeda te ga je sprječavala u održavanju oralne higijene. Kliničkim pregledom uočena je okrugla izraslina u području gornjeg desnog sjekutića koja je prekrivala gornju četvrtinu krune zuba, tvrde konzistencije na opip, glatke površine sa širokom bazom što je upućivalo na epulis. Zbog velike baze izrasline i velikog defekta koji bi nastao nakon njenog uklanjana u području fronte, odlučeno je nakon uklanjanja izrasline postaviti kolagenu membranu u kombinaciji s PRF tehnikom. Pacijentu su prije zahvata izvađene dvije ampule krvi te su stavljene u centrifugu. Za vrijeme pripreme PRF membrana, izraslina je uklonjena termokauterizacijom kako bi se smanjilo krvarenje. Izraslina je po eksciziji poslana na PHD analizu kako bi se utvrdila dijagnoza. Na granici pomične i nepomične sluznice, sa svake strane rane iznad sjekutića napravljeni su vertikalni rezovi za tunel preparaciju s komunikacijom iznad sjekutića, te je isprepariran mukozni režanj sa sačuvanim periostom. Prema obliku defekta izmodelirana je kolagena membran te je natopljena PRF-om prije adaptacije. Zbog lakše adaptacije, konac je provučen kroz vertikalni režanj i režanj iznad sjekutića te je membrana prošivena koncem i njegovim laganim povlačenjem uz odizanje sluznice adaptirana na željeno mjesto. Radi bolje fiksacije, membrana je fiksirana resorptivnim koncem uz unutarnju stranu režnja. S vanjske strane fiksirana je monofilamentnim koncem 5.0 šavovima kako bi se spriječila dehiscijencija rubova rane. Membrana je ostala djelomično eksponirana, a taj dio je prekriven PRF membranama koje su fiksirane neresorptivnim koncem. Svrha PRF membrane je poticanje stvaranja kolagena zbog svojih čimbenika rasta, a time se ubrzava i cijeljenje rane. PRF membrana omogućava vlaženje eksponiranog dijela kolagene membrane te smanjuje postoperativnu bol. Deset dana nakon operacije konci su skinuti. Rana je u procesu cijeljenja, pacijent nema smetnji i bolova. Prva kontrola, mjesec dana nakon operacije pokazuje dobre rezultate, vidljiva je zdrava gingiva bez ožljkastog tkiva, ružičaste boje, sa prisutnom malom recesijom na mjestu uklonjene lezije. Na zadnjoj kontroli tri mjeseca nakon zahvata, recesija je u potpunosti prekrivena, nema granulacijskog i ožiljkastog tkiva. Nalaz PHD-a je Granuloma pyogenicum.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0000000-0424 - Cijeljenje koštanog defekta nakon imedijatne implantacije (Katanec, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
- MEDLINE