Pregled bibliografske jedinice broj: 866321
Izvanbračna zajednica i pravna sigurnost
Izvanbračna zajednica i pravna sigurnost, 2015., doktorska disertacija, Pravni fakultet u zagrebu, Zagreb
CROSBI ID: 866321 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izvanbračna zajednica i pravna sigurnost
(Cohabitation and legal security)
Autori
Lucić, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Pravni fakultet u zagrebu
Mjesto
Zagreb
Datum
07.07
Godina
2015
Stranica
408
Mentor
Prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac
Ključne riječi
izvanbračna zajednica ; pravni učinci ; pravna sigurnost ; imovinski odnosi ; slabija strana ; autonomija volje ; suvremene potrebe
(cohabitation ; legal effects ; legal security ; property relations ; weaker party ; autonomy of will ; contemporary needs)
Sažetak
Od vremena zakonskog ignoriranja izvanbračnih zajednica koje je obilježila poznata Napolenonova krilatica "Les concubins se passent de la loi, la loi se désintéresse d’eux" ("Izvanbračne drugove ne zanima zakon, zakon se ne zanima za njih"), europska sociodemografska slika se znakovito promijenila. Sedamdesetih godina prošloga stoljeća broj izvanbračnih zajednica se naglo povećao u mnogim europskim zemljama te one više nisu mogle ostati pravno nezamijećene. Međutim, nije uvijek samo povećan broj izvanbračnih zajednica utjecao na njihovo pravno uređenje, a što potvrđuje i primjer iz hrvatske pravne povijesti. Hrvatski obiteljskopravni sustav je među prvima u Europi uredio institut izvanbračne zajednice i priznao joj određene pravne učinke, a postupno se ovaj institut u različitim granama prava gotovo izjednačio s brakom. U mnogim europskim zemljama koje su posljednjih desetljeća bilježile daleko veći uzlazni trend izvanbračnih zajednica nego što je to bio slučaj u Hrvatskoj, osobe koje žive u izvanbračnoj zajednici ne uživaju tako visok stupanj pravne zaštite. Kao odraz društvenih, političkih, pa i tradicijskih i kulturnih različitosti, komparativna europska zakonodavstva su zauzela vrlo različite pristupe u pravnom uređenju izvanbračnih zajednica. Hrvatska danas ulazi u krug europskih zemalja u kojima izvanbračni drugovi uživaju pravnu zaštitu već samom činjenicom zajedničkog života, pri čemu nije potrebna nikakva vrsta formalne izjave volje. Iskustva primjene važećih normi u sudskoj praksi ukazuju na činjenicu da postojanje izvanbračne zajednice, vrijeme njenog nastanka i prestanka, nije uvijek jednostavno dokazati što često stvara pravnu nesigurnost, kako u odnosu na izvanbračne drugove, tako i u odnosu na treće osobe. Rad sadrži povijesni pregled razvoja pravnog instituta izvanbračne zajednice. U radu su prikazani dokumenti koji se na razini europskih integracija odnose na izvanbračnu zajednicu. Izvršena je komparativna analiza pravnog uređenjaizvanbračne zajednice u njemačkom i nizozemskom pravnom sustavu, te u pravnom sustavu Engleske i Walesa, kako bi se stekao uvid s jedne strane u kontinentalno europski i s druge strane u anglosaksonski pristup pravnoj zaštiti izvanbračnih zajednica. Rad sadrži sustavnu i koherentnu analizu uređenja izvanbračne zajednice u domaćem pravu, te konkretne prijedloge za unapređenje pravne sigurnosti u izvanbračnoj zajednici de lege ferenda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo