Pregled bibliografske jedinice broj: 866234
Utjecaj gelotologije na ublažavanje boli
Utjecaj gelotologije na ublažavanje boli // VREDNOTE POSAMEZNIKA-OGLEDALO DRUŽBE Vpliv vrednot na obravnavo uporabnikov zdravstvenih in socialnih storitev / Železnik, Danica ; Železnik, Uroš (ur.).
Slovenj Gradec: Visoka šola za zdravstvene vede Slovenj Gradec, 2015. str. 308-315 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 866234 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj gelotologije na ublažavanje boli
(The impact of gelotology on relieving pain)
Autori
Canjuga, Irena ; Neuberg, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
VREDNOTE POSAMEZNIKA-OGLEDALO DRUŽBE Vpliv vrednot na obravnavo uporabnikov zdravstvenih in socialnih storitev
/ Železnik, Danica ; Železnik, Uroš - Slovenj Gradec : Visoka šola za zdravstvene vede Slovenj Gradec, 2015, 308-315
ISBN
978-961-93711-1-4
Skup
5. Znanstvena konferenca z mednarodno udeležbo s področja zdravstvenih in socialnih ved
Mjesto i datum
Slovenj Gradec, Slovenija, 15.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
bol, humor, lijekovi, studenti, smijeh, terapija
(pain, humour, medicament, students, laughter, therapy)
Sažetak
Teoretična izhodišča: Mnogobrojna istraživanja su pokazala pozitivni učinak smijeha na smanjenje odnosno ublažavanje bolova, brži oporavak od bolesti i slično. Svrha rada je prikazati kako smijeh utječe na smanjenje boli, odnosno potaknuti razmišljanje kako se na smijeh ne bi trebalo gledati samo kao na odraz raspoloženja, oblik ponašanja i instinktivnu ljudsku aktivnost, već da se tehnikama smijeha može smanjiti percepcija boli. Naime, mnoge svjetske zdravstvene klinike prepoznaju pozitivne učinke koje terapija smijehom ima na pacijente, s obzirom na činjenicu da ljudi koji se više smiju imaju povećano lučenje hormona endorfina koji se stavara u mozgu, te na taj način ublažava osjećaj boli i izaziva osjećaj sreće Metoda: Upitnik se rješavao elektronskim putem, te je bio dostupan dva tjedna (od 02.09.2014.-16.09.2014.) na stranici Sveučilišta Sjever. Ispunjavanju upitnika jedino su mogli pristupiti studenti preddiplomskih studija Sestrinstva. Ukupno je bilo 36 ispitanika. Upitnik se sastojao od 6 jednostavnih pitanja koja su bazirana na upitima vezanim uz stavove studenata o smijehu kao obliku terapije protiv boli te njihovom dosadašnjom informiranošću o ovom obliku terapije. Za testiranje hipoteza koristile su se statističke metode: Freemanov koeficijent korelacije te Hi- kvadrat test Rezultati: Dobiveni rezultati ukazali su na veliku zainteresiranost studenata za smijeh kao oblik terapije protiv boli, a samim time i potrebu edukacije budućih stručnjaka (prvostupnika sestrinstva) putem različitih radionica o terapiji smijehom kao jednim od djelotvornih oblika ublažavanja boli. Rasprava: Saznanja o prednostima smijeha kao komplementarnom liječenju boli su s različitih grana znanosti proučavana i objašnjena. Naime, u medicini se i dalje jako malo govori i primjenjuje u praksi ovaj oblik terapije. Međutim, da bi medicinske sestre ali i drugi članovi zdravstvenog tima mogli uspješnije skrbiti o pacijentima poštivanjem individualnosti pacijenta , ali i uživanjem u svojem radu, potrebno je usvajanje znanja i umijeća koja nudi znanost o smijehu, odnosno gelotologija
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica