Pregled bibliografske jedinice broj: 866121
Inicijalna procjena potreba u slučajevima nasilja u obitelji iz perspektive korisnika i stručnjaka Centra za socijalnu skrb Zagreb
Inicijalna procjena potreba u slučajevima nasilja u obitelji iz perspektive korisnika i stručnjaka Centra za socijalnu skrb Zagreb // Ljetopis socijalnog rada, 23 (2016), 3; 413-438 doi:10.3935/ljsr.v23i3.126 (domaća recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 866121 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inicijalna procjena potreba u slučajevima nasilja u obitelji iz perspektive korisnika i
stručnjaka Centra za socijalnu skrb Zagreb
(Initial assesment of needs in case of domestic
violence from the perspective of clients and
experts from the Social care centre Zagreb)
Autori
Dominiković Šafranić, Sunčica ; Laklija, Maja
Izvornik
Ljetopis socijalnog rada (1846-5412) 23
(2016), 3;
413-438
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
inicijalni razgovor, prijemna procjena, nasilje u obitelji, korisnik, socijalni radnik
(initial assesment, , domestic violence, client, social worker)
Sažetak
U radu su prikazani rezultati istraživanja čiji je cilj bio dobiti uvid u iskustvo primjene obrasca inicijalne i prijemne procjene u slučajevima nasilja u obitelji iz perspektive korisnika (N=10) i socijalnih radnika zaposlenih u Centru za socijalnu skrb Zagreb, Podružnica Dubrava (N=9) kao i njihova promišljanja za unapređenje istih. Korišten je kvalitativni pristup u prikupljanju i obradi podataka. Proces inicijalne i prijemne procjene u slučajevima nasilja u obitelji korisnici su doživjeli kao stručnu pomoć, strukturirano usmjeravanje, proces osvještavanja odgovornosti za vlastiti izbor, kroz vlastitu početnu poziciju prema sustavu te proživljene emocije/emotivna stanja korisnika. Stručnjaci procesa inicijalne i prijemne procjene u slučajevima rizika od nasilja u obitelji doživljavaju kao trijažu korisnika, postupak informiranja korisnika, smanjenje stresa stručnjaka i olakšavanje okolnosti rada stručnjaka po provedenoj procjeni. Korisnici su obrazac inicijalne i prijemne procjene u slučajevima rizika od nasilja u obitelji doživjeli kroz njegovu strukturu (jasna i konkretna pitanja, s primjerenim brojem pitanja) i sadržaj (pokrivaju bitna područja, usmjeravaju razgovor, potiću izražavanje osjećaja, opisuju tijek događaja te ulaze u intimni prostor korisnika). Stručnjacima su obrasci korisni, jer im daju osnovne podatke o korisniku, smjernice za daljnje postupanje i početnu procjenu potreba. Preporuke korisnika su uvođenje evaluacije i ubrzavanje tijeka postupka. Stručnjaci preporučuju promjenu prakse potpisivanja korisnika te jasnije definiranje kada se pristupa ispunjavanju obrasca. Slijedom dobivenih odgovora korisnika i stručnjaka može se zaključiti da je obrazac i postupak inicijalne i prijemne procjene u slučajevima nasilja u obitelji doživljen kao koristan i primjenjiv u svakodnevnoj praksi, te da daje doprinos podizanju kvalitete socijalnih usluga u području procjenjivanja rizika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Social Services Abstracts
- Sociological Abstracts
- SCOPUS, EBSCO, ERIH PLUS, SOCIAL SCIENCE CITATION INDEX, STUDIES OF WOMEN AND GENDER ABSTRACTS