Pregled bibliografske jedinice broj: 865630
Zbrinjavanje mulja s UPOV-a u EU i Hrvatskoj: kritički osvrt na dosadašnju praksu i smjernice za učinkovita rješenja
Zbrinjavanje mulja s UPOV-a u EU i Hrvatskoj: kritički osvrt na dosadašnju praksu i smjernice za učinkovita rješenja // Knjiga sažetaka 7. međunarodnog znanstveno- stručnog skupa Voda za sve / Mirna Habuda-Stanić (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2017. str. 2-2 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 865630 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zbrinjavanje mulja s UPOV-a u EU i Hrvatskoj: kritički osvrt na dosadašnju praksu i smjernice za učinkovita rješenja
(Disposal of sewage sludge in EU and Croatia: Critical review of current practice and guidlines for more efficient solutions)
Autori
Vouk, Dražen ; Nakić, Domagoj ; Šiljeg, Mario ; Anić- Vučinić, Aleksandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 7. međunarodnog znanstveno- stručnog skupa Voda za sve
/ Mirna Habuda-Stanić - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2017, 2-2
ISBN
978-953-7005-47-4
Skup
7. međunarodni znanstveno-stručni skup VODA ZA SVE
Mjesto i datum
OSijek, R. Hrvatska, 09.03.2017. - 10.03.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
zbrinjavanje mulja, UPOV, Hrvatska, EU
(sewage sludge disposal, WWTP, Croatia, EU)
Sažetak
Kao glavni nusprodukt na uređajima za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) nastaje mulj, čije je zbrinjavanje skup te ekološki i socijalno osjetljiv postupak. Generirani mulj potrebno je adekvatno obraditi na samom UPOV-u i zbrinuti u okoliš u skladu sa zakonskom regulativom. Dodatno se naglašava da zbrinjavanje mulja nije važno isključivo s aspekta zadovoljenja zakonskih propisa, već i s aspekta odabira optimalne koncepcije pročišćavanja, uključivo i samu obradu mulja. Navedeno je posebno izraženo kroz mogućnosti korištenja mulja kao sirovine, bilo u poljoprivredi, ozelenjavanju krajolika, proizvodnji građevinskih proizvoda, cestogradnji, poboljšanju tla i dr. U radu će se prikazati dosadašnja praksa s kritičkim osvrtom na zbrinjavanje mulja u EU. Dodatno će se iznijeti i kritički osvrt dosadašnjih saznanja o mogućnostima i preporukama zbrinjavanja mulja u Hrvatskoj. Na konkretnim primjerima tehničkih i ekonomskih analiza različitih mogućnosti zbrinjavanja mulja na regionalnoj razini u Hrvatskoj ukazat će se na potrebu za novim pristupom u rješavanju dane problematike. U konačnici će se na temelju prethodno izvedenih analiza definirati prijedlog smjernica za daljnje učinkovito rješavanje problema zbrinjavanja mulja u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
Napomena
Ovaj rad je financirala HRZZ projektom "Reuse of sewage sludge in concrete industry- from microstructure to innovative construction products - (7927).
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-7927 - PONOVNA UPORABA MULJA S UREĐAJA ZA PROČIŠĆAVANJE OTPADNIH VODA U BETONSKOJ INDUSTRIJI - od mikrostrukture do inovativnih proizvoda (RESCUE) (Vouk, Dražen, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb
Profili:
Aleksandra Anić Vučinić
(autor)
Dražen Vouk
(autor)
Mario Šiljeg
(autor)
Domagoj Nakić
(autor)