Pregled bibliografske jedinice broj: 86542
Pomirenje povijesti: ustaše i partizani
Pomirenje povijesti: ustaše i partizani // Pomirenje povijesti: ustaše i partizani, Oprost i pomirenje – izazov Crkvi i društvu. Zbornik radova s međunarodnoe konferencije Zagreb, 09.-13. svibnja 2001. / Rebeka Anić, Ivan Milovanović Litre (ur.).
Zagreb : Split: Hrvatski Caritas – ; Franjevački institut za kulturu mira, 2002. str. 220-223 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 86542 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pomirenje povijesti: ustaše i partizani
(Reconsiling History: The Ustashe and Partisans)
Autori
Krišto, Jure
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Pomirenje povijesti: ustaše i partizani, Oprost i pomirenje – izazov Crkvi i društvu. Zbornik radova s međunarodnoe konferencije Zagreb, 09.-13. svibnja 2001.
/ Rebeka Anić, Ivan Milovanović Litre - Zagreb : Split : Hrvatski Caritas – ; Franjevački institut za kulturu mira, 2002, 220-223
ISBN
000-000-000-0
Skup
Oprost i pomirenje izazov Crkvi i društvu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.05.2001. - 13.05.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Pomirenje; ustaše; partizani
(Reconciliation; Ustashe; Partisans)
Sažetak
Slogan o potrebi pomirenja (sinova) ustaša i partizana po svom je porijeklu politički, ali to ne znači da manje odražava stvarnu želju i još stvarniju potrebu ostvarenja poruke koju sadrži. No da bi se pomirenje ostvarilo, potrebno je ispitati korijene ideoloških sukoba koji su prethodili fizičkim sukobima tijekom Drugoga svjetskog rata i uvjetovali ih. Povijesno gledano, ideološki sukobi su uvjetovani političkim prilikama, ali i vanjskim utjecajima. Razlog zašto su ideološki sukobi prešli u fizičke jest u tome što su ideološki obrasci bili zasnovani na potpunom isključenju drukčijih opcija i uvažavanja suprotnih stajališta. Pomirenje je moguće u procesu isključenja ideološkog “ usrećenja” drugoga te nastonjanja zajedničkog nastojanja za “ boljim životom” . Treba također vidjeti postoje li čimbenici čijim bi političkim probicima odgovaralo podržavanje postojećih antagonizama. Za svestrano ozdravljenje i uspješno pomirenje potrebno je ukazivati na mogućnost postojanja takvih interesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA