Pregled bibliografske jedinice broj: 864929
Internalizirani poremećaji u ponašanju kao zajednički čimbenik za razvoj afektivnih poremećaja djece i mladih
Internalizirani poremećaji u ponašanju kao zajednički čimbenik za razvoj afektivnih poremećaja djece i mladih // 1. hrvtaski kongres o mentalnom zdravlju djece i mladih s međunarodnim sudjelovanjem / Hrvatsko društvo za mentalno zdravlje djece i adolescenata (ur.).
Zagreb: Htvatsko društvo za mentalno zdravlje djece i adolescenata, 2016. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 864929 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Internalizirani poremećaji u ponašanju kao zajednički čimbenik za razvoj afektivnih poremećaja djece i mladih
(Internalized behavioral disorders as a common factor for affective disorders of children and youth)
Autori
Vranko, Mirta ; Velimirović, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1. hrvtaski kongres o mentalnom zdravlju djece i mladih s međunarodnim sudjelovanjem
/ Hrvatsko društvo za mentalno zdravlje djece i adolescenata - Zagreb : Htvatsko društvo za mentalno zdravlje djece i adolescenata, 2016
Skup
1. hrvtaski kongres o mentalnom zdravlju djece i mladih s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.10.2016. - 29.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
multifinalnost, internalizirani poremećaji u ponašanju, afektivni poremećaji, prevencija
(multifinality, internalized behavior disorders, affective disorders, prevention)
Sažetak
Ovim radom ćemo pobliže prikazati neke od temeljnih koncepata unutar područja razvojne psihopatologije, poput koncepata multifinalnosti, ekvifinalnosti i kaskadnog tumačenja razvoja psihopatologije pojedinca. U radu su navedeni koncepti upotrijebljeni kako bi pojasnili utjecaj internaliziranih poremećaja u ponašanju (kao rizičnog faktora) na razvoj afektivnih poremećaja u adolescenciji te odrasloj dobi. Pojavnosti afektivnih poremećaja kod djece i mladih se veća pozornost počela davati 1980 - tih godina, iako se u ovoj populciji simptomatologija može značajno razlikovati u odnosu na odraslu dob. Afektivni poremećaji u djece i mladih manifestiraju se u okviru bihevioralnih deficita poput socijalne izolacije, malodušnosti, nedostatka interesa i motiva, poremećaja spavanja, osjećaja bezvrijednosti, bespomoćnosti, krivnje, suicidalnih ideja ili, suprotno tome, kao bihevioralni suficiti poput pretjerane socijalnosti, hiperaktivnosti, povišenog, razdražljivog ili euforičnog raspoloženja, bijega misli, osjeća svemoći, nerealnog samopoštovanja itd. U radu ćemo prikazati sveobuhvatan model razvojnje putanje afektivnih poremećaja kod djece i mladih koji služi kao temelj za budući razvoj sveobuhvatnih preventivnih programa koji ciljaju na zajedničke rizične čimbenike (u ovom slučaju internaliziranih poremećaja u ponašanju), u različitim okruženjima (obitelj, škola i lokalna zajednica) i na više ciljanih vulnerabilnih skupina (zlostavljana djeca, roditelji sa psihičkim smetnjama).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti