Pregled bibliografske jedinice broj: 86397
Uklanjanje suspendiranih čestica iz obojenih otpadnih voda
Uklanjanje suspendiranih čestica iz obojenih otpadnih voda // XVII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera / Vicković, Ivan (ur.).
Koprivnica: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2001. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 86397 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uklanjanje suspendiranih čestica iz obojenih otpadnih voda
(Removal of suspended particles from coloured wastewaters)
Autori
Koprivanac, Natalija ; Meteš, Azra ; Kovačević, Davor ; Lončarić Božić, Ana ; Čurlin, Danijel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
XVII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 10.06.2001. - 13.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Sažetak
Razvojem i novim istraživanjima na području grafičkih boja na bazi vode pronalaze se nova rješenja kako bi se ispunili rigorozni zakonski zahtjevi vezani za zaštitu okoliša, a da se zadovolji kvaliteta takvih proizvoda. Ipak, svjetski podaci za emisije u zrak, ispuštanja otpadnih voda i odlaganje opasnog otpada iz ove grane industrije ukazuju da obrada nastalog otpada na kraju procesa još uvijek prednjači pred lakšim i manje skupim preventivnim pristupima. U ovom radu prikazan je dio istraživanja vezan za obradu otpadne vode iz proizvodnje grafičkih boja na bazi vode, boja koje su našle veliku primjenu posebice pri fleksografskoj tiskarskoj tehnici. Na modelnom sustavu otpadnih voda fleksografskih grafičkih boja ispitani su organski flokulanti, komercijalni kationski polimer (Levafloc R), polialuminij klorid (PAC) i njegove razrijeđene otopine s različitim udjelima poliamina (PA), inače široko primjenjivanih za uklanjanje obojenosti iz različitih otpadnih voda, posebno tekstilnih. Optimiranje procesa flokulacije provedeno je na osnovi dva kriterija - na mjerenjima elektrokinetičkog potencijala (ZP/mV) i zamućenosti (NTU), na temelju kojih je odabrano najpogodnije flokulacijsko sredstvo i određeno njegovo optimalno područje koncentracija. Ispitano je kako povećanje udjela organskog PA u otopine PAC različite koncentracije utječe na efikasnost flokulacije. Najbolji rezultati, s 10%-tnom otopinom PAC i 1%-tnim udjelom PA, uz maksimalno uklanjanje zamućenja, prikazani su grafički i uspoređeni s ostalim rezultatima iz ovog dijela istraživanja. Ovi rezultati su uspoređeni s rezultatima istraživanja primjene anorganskih flokulacijskih sredstava, na istim modelnim sustavima. Na kraju su uspoređene vrijednosti osnovnih ekoloških pokazatelja za obrađene vode s organskim i anorganskim flokulantima. Ustanovljena je veća efikasnost anorganskih polielektrolita u procesu uklanjanja suspendiranih čestica iz sustava ispitivanih obojenih otpadnih voda.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Danijel Čurlin
(autor)
Davor Kovačević
(autor)
Azra Locke
(autor)
Natalija Koprivanac
(autor)