Pregled bibliografske jedinice broj: 863448
Grospodarsko stanje hrvatske nacije 2011.-2012. - Analiza rezultata jednog empirijskog istraživanja
Grospodarsko stanje hrvatske nacije 2011.-2012. - Analiza rezultata jednog empirijskog istraživanja // Dél-Kelet Európa, 3 (2012), 4; 1-23 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 863448 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Grospodarsko stanje hrvatske nacije 2011.-2012. - Analiza rezultata jednog empirijskog istraživanja
(The Economic Situation in Croatia 2011-2012 - Analysis of the results of an empirical research)
Autori
Vedriš, Mladen ; Letica, Bartol ; Letica, Slaven
Izvornik
Dél-Kelet Európa (2062-1981) 3
(2012), 4;
1-23
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Nacionalno gospodarstvo – kriza i perspektive, sociološki i ekonomski aspekti, iskustva drugih, meñunarodno okruženje, strategije izlaza, EU integracije
(National economy - crisis and perspective, social and economic aspects, other experiences, international surroundings, exit strategies, EU integrations)
Sažetak
Aktualno stanje hrvatskog društva karekterizira duboka podvojenost oko: a) ocjene uzroka nastale društvene i ekonomske krize ; b) još i više, mogućih načina njena rješavanja i prevladavanja. Provedeno empirijsko istraživanje po svojim rezultatima potvrñuje dvije osnovne teze: da je akutna i otvorena ekonomska i društvena kriza prvenstveno endogeni fenomen, kojeg je globalna kriza tek pojačano pozicionirala na razini nacionalne prepoznatljivosti. I drugo, da odgovornost države u širem kontekstu: a) poglavito izvršna vlast i zakonodavna vlast su ključne poluge i mjesta odgovornosti, od kojih se očekuje da pokrenu naciju na programu svojevrsnog programatskog i djelatnog zaokreta. U tom kontekstu, završetak pregovora o prijemu u članstvo Europske unije u roku od pola godine do punopravnog članstva (1. srpnja 2013.), su bitan podstrek u uspostavi vlastitog sustava uspješnosti, ali nikako ne i zamjene za direktan angažman u njegovoj uspostavi i ostvarenju. Pri tome, ne zanoseći se iluzijama o automatizmu dolaska do vlastite uspješnosti samom činjenicom članstva u EU. I to poglavito u današnjim, sve izraženijim okolnostima potrage za uspješnim unilateralnim rješenjima unutar te iste Unije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb