Pregled bibliografske jedinice broj: 862896
Prilog raspravi o agrarnom dualizmu i tranziciji iz feudalizma u kapitalizam u suvremenoj historiografiji
Prilog raspravi o agrarnom dualizmu i tranziciji iz feudalizma u kapitalizam u suvremenoj historiografiji // Ekonomska i ekohistorija : časopis za gospodarsku povijest i povijest okoliša, 12 (2016), 1; 151-172 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 862896 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilog raspravi o agrarnom dualizmu i tranziciji iz feudalizma u kapitalizam u suvremenoj historiografiji
(Contribution to the Debate on Transition from Feudalism to Capitalism in the Context of Modern Historiography)
Autori
Brgles, Branimir
Izvornik
Ekonomska i ekohistorija : časopis za gospodarsku povijest i povijest okoliša (1845-5867) 12
(2016), 1;
151-172
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
tranzicija iz feudalizma u kapitalizam, rani novi vijek, agrarna historija, Gutsherrschaft, agrarni dualizam, refeudalizacija
(tranzition from feudalism to capitalism, early modern history, agrarian history, alodial lordship, agrarian dualism, second serfdom)
Sažetak
U europskoj se historiografiji već desetljećima vode rasprave kojima je cilj razjasniti nedoumice vezane uz pojmove kmetstvo, refeudalizacija, alodijalno vlastelinstvo, agrarni dualizam.1 Istovremeno, bavljenje temama iz područja ekonomske i društvene historije ranoga novog vijeka nije moguće bez jasnog određivanja prema navedenim pojmovima. Rasprave o suštinskom značenju spomenutih pojmova čvrsto su povezane s veoma složenim pitanjima, primjerice s temama tranzicije iz feudalizma u kapitalizam te razvojnoga zaostajanja istočne Europe. To su samo neka od pitanja na koja historiografija još uvijek nije dala konačan – ili barem zadovoljavajući – odgovor. U vezi sa spomenutom problematikom u europskoj historiografiji druge polovice 20. stoljeća razvilo se nekoliko važnih teorijskih koncepata i veći broj važnih empirijskih istraživanja. Nakon svojevrsnog zatišja, u posljednjih se dvadesetak godina ponovno pojavio interes za navedene teme, uz sve snažniju podršku empirijskih istraživanja. Ovoga puta historičari nastoje kritički promotriti modele koji se temelje na strukturnim dihotomnim podjelama i empirijski istražiti agrarni, ekonomski i društveni razvoj Europe u 16. i 17. stoljeću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, Zagreb
Profili:
Branimir Brgles
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- EconLit