Pregled bibliografske jedinice broj: 861936
Tekstilni tisak na torbe – element „Street art“-a
Tekstilni tisak na torbe – element „Street art“-a // Zbornik radova 9. znanstveno–stručnog savjetovanja tekstilna znanost i gospodarstvo / Glogar, Martinia Ira ; Grilec, Alica (ur.).
Zagreb: Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017. str. 40-43 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 861936 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tekstilni tisak na torbe – element „Street art“-a
(Textile Print on Bag – Element of Street Art)
Autori
Jozica Baričev, Tina ; Sutlović, Ana ; Botteri, Lea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 9. znanstveno–stručnog savjetovanja tekstilna znanost i gospodarstvo
/ Glogar, Martinia Ira ; Grilec, Alica - Zagreb : Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017, 40-43
Skup
Kreativni mikser
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.01.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
tekstilni tisak, pigmenti, „street art“
(textile printing, pigments, street art)
Sažetak
Polazeći od temeljne ideje da se „street art“ prenosi na podlogu (zid) slično kao i motivi u tekstilnom tisku na tkanine, u radu je razmatrana mogućnosti uporabe pigmentnih bojila pri tiskanju „street art“ motiva na tekstilnim materijalima. Cilj je bio dobiti vjeran prikaz „street arta“ na estetskim i nosivim predmetima. Tiskanjem „street arta“ na tekstilne materijale, i na taj način micanjem s ulice, gubi na samoj vrijednosti te umjetnosti. Ovo se pokušalo nadoknaditi koristeći torbe kao podloge za tisak te tako motive ostaviti na mjestima gdje će i u uporabi biti dostupni očima velikog broja promatrača. Tiskom na torbe „street art“ motivi zadržavaju svoju bit - prenošenje određene poruke - upravo kao što bi to bio slučaj da se nalaze otisnuti na javnim mjestima. Izabrani motivi tiskani su na tekstilne materijale pigmentnim tiskom. Rad je spoj tehnološkog znanja, kreativnosti i želje za eksperimentiranjem. Željeni efekt spajanja „street arta“ i tekstilnog tiska postignut je kombiniranjem transparentne, pokrivne i bubreće tiskarske paste sa bijelom i crnom tkaninom. Otisnutim materijalima određena je uporabna postojanost obojenja na strojno pranje i sušenje u sušilici rublja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb