Pregled bibliografske jedinice broj: 861425
Komuniciranje tijela izvršne vlasti u Hrvatskoj: Komentar o zakašnjeloj državi
Komuniciranje tijela izvršne vlasti u Hrvatskoj: Komentar o zakašnjeloj državi // 11. Forum za javnu upravu / Musa, Anamarija (ur.).
Zagreb: FES, Institut za javnu upravu, 2016. str. 7-20 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 861425 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komuniciranje tijela izvršne vlasti u Hrvatskoj:
Komentar o zakašnjeloj državi
(Government Communication in Croatia: A Commentary
About Delayed State)
Autori
Grbeša Marijana ; Bebić, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
11. Forum za javnu upravu
/ Musa, Anamarija - Zagreb : FES, Institut za javnu upravu, 2016, 7-20
ISBN
978-953-7043-58-2
Skup
11. Forum za javnu upravu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.09.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
komunikacija tijela izvršne vlasti ; vladine komunikacije ; javne informacijske kampanje ; Zoran Milanović ; Hrvatska
(Government communication ; public information campaigns ; Zoran Milanović ; Croatia)
Sažetak
Komunikacija tijela izvršne vlasti (government communication) relativno je mlado istraživačko područje koje je tek posljednjih godina počelo intenzivno zaokupljati pažnju istraživača, prije svega s područja političke komunikacije, javne uprave i javnih politika. Njihov je cilj utvrditi kako vlade u medijatiziranom političkom okruženju komuniciraju s građanima i to na dvjema razinama: a) u smislu transparentnog informiranja građana i poticanja njihovog uključivanja u političke procese i b) u smislu uvjeravanja, mobiliziranja i pridobivanja građana za određene mjere, politike ili osobe. Ovaj rad ukratko prikazuje ključne odrednice i analitičke razine tog relativno mladog istraživačkog područja te, upotrebljavajući nekoliko ilustrativnih primjera iz vremena Vlade Zorana Milanovića, pokazuje u kojoj je mjeri Hrvatska prigrlila filozofiju strateškog komuniciranja u politici te postoji li u nas svijest o potrebi za sustavnom i strateški osmišljenom komunikacijom tijela izvršne vlasti. Zaključci ovog osvrta pokazuju da je „Kukuriku“ Vlada, u odnosu na prethodne Vlade, demonstrirala puno veću otvorenost i kvalitetu u komunikaciji s novinarima, otvorila nove, digitalne kanale komunikacije s građanima te počela puno kvalitetnije komunicirati svoje javne politike putem javnih informacijskih kampanja. Međutim, istodobno je Zoran Milanović, svojim odnosom prema profesiji odnosa s javnošću, dugoročno unazadio i usporio razvoj područja vladinih komunikacija u Hrvatskoj, koje i onako bitno kaska za razvijenim demokracijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb