Pregled bibliografske jedinice broj: 861238
Mogućnosti primjene botaničkog insekticida azadirachtina u suzbijanju krumpirove zlatice i tripsa
Mogućnosti primjene botaničkog insekticida azadirachtina u suzbijanju krumpirove zlatice i tripsa // Glasilo biljne zaštite / Cvjetković, Bogdan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2017. str. 51-52 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 861238 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti primjene botaničkog insekticida azadirachtina u suzbijanju krumpirove zlatice i tripsa
(Botanical insecticide azadirachtin application possibilities in Colorado potato beetle and western flower thrips control)
Autori
Čačija, Maja ; Lemić, Darija ; Virić Gašparić, Helena ; Neral, Karla ; Nađ, Borna ; Mrganić, Martina ; Bažok, Renata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Glasilo biljne zaštite
/ Cvjetković, Bogdan - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2017, 51-52
Skup
61. seminar biljne zaštite
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 07.02.2017. - 10.02.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biljni insekticidi, azadirachtin, Leptinotarsa decemlineata, Frankliniella occidentalis
(botanical insecticides, azadirachtin, Leptinotarsa decemlineata, Frankliniella occidentalis)
Sažetak
Ograničenja u registraciji i primjeni sredstava za zaštitu bilja u EU te činjenica da je broj djelatnih tvari insekticida na tržištu u Hrvatskoj sve manji, nameću potrebu iznalaženja novih i preispitivanja mogućnosti korištenja od prije poznatih ekološki prihvatljivih sredstava za zaštitu bilja. Jedan od nedovoljno korištenih dugo poznatih botaničkih insekticida potječe iz indijskog jorgovana, a poznat je kao neem. Glavni aktivni sastojak neem-a je tetranortriterpenoid azadirachtin, registriran i na našem tržištu kao pripravak NeemAzal. Istraživanja učinka azadirachtina na krumpirovu zlaticu u laboratoriju i polju provedena su u Hrvatskoj u vrijeme kada nije bilo registriranih proizvoda na osnovi ovog insekticida. Formulacija proizvoda, naročito ako se radi o botaničkim insekticidima može znatno utjecati na učinak na ciljane vrste. Stoga je u laboratorijskim pokusima u 2016. utvrđen učinak novo registriranog pripravka NeemAzal na krumpirovu zlaticu i kalifornijskog tripsa. Istražena je učinkovitost tri doze pripravka NeemAzal na ličinke prvog i trećeg razvojnog stadija krumpirove zlatice, na odrasle oblike zlatice te na odrasle oblike tripsa. Osim učinkovitosti, utvrđen je i utjecaj na intenzitet ishrane krumpirove zlatice i na odlaganje jaja tripsa. Utvrđena je sporija inicijalna učinkovitost na ličinke prvog stadija krumpirove zlatice. Nakon 48 i 72 sata učinkovitost je bila 100 % neovisno o primijenjenoj dozi. Učinkovitost na ličinke trećeg razvojnog stadija ovisila je o primijenjenoj dozi. Doza od 4 l/ha je nakon 96 sati postigla 100 %-tnu učinkovitost. Pripravak NeemAzal nije pokazao zadovoljavajuću učinkovitost na imaga krumpirove zlatice. Istovremeno je u pokusima utvrđeno da imaga konzumiraju signifikantno manju količinu lista tretiranog insekticidom u odnosu na netretirane listove. Učinkovitost na tripse nakon 72 sata ovisila je o primijenjenoj dozi. Najveća primijenjena doza rezultirala je sa 65, 6% učinkovitosti što se ne može smatrati zadovoljavajućim. Istovremeno, najveća doza spriječila je ovipoziciju tripsa. Niže doze pripravka imale su slabiji učinak na ovipoziciju. Rezultati pokusa ukazuju da se pripravak na bazi azadirachtina može koristiti za suzbijanje krumpirove zlatice. Zbog različite osjetljivosti pojedinih razvojnih stadija tretiranja treba usmjeriti na ranije razvojne stadije. Ako u vrijeme tretiranja na biljkama ima i imaga, insekticid će utjecati na intenzitet ishrane i tako smanjiti štete. Pripravak na bazi azadirachtina pokazao se učinkovitim i u suzbijanju tripsa. Iako učinak na odrasle oblike nije bio zadovoljavajući, rezultati su pokazali da azadirachtin u potpunosti sprječava odlaganje jaja, čime se onemogućava daljnji rast populacije. Pri vrednovanju bioloških SZB iznimno je važno uzeti u obzir i sekundarne učinke ovih pripravaka kao što su prestanak ili smanjenje ishrane, prestanak ovipozicije i sl. a koji su dokazani i u ovim pokusima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Helena Virić Gašparić
(autor)
Darija Lemić
(autor)
Renata Bažok
(autor)
Maja Čačija
(autor)
Martina Kadoić Balaško
(autor)