Pregled bibliografske jedinice broj: 861033
Učinak ekstenzijskog vibratora u bolesnika s lumbalnim bolnim sindromom
Učinak ekstenzijskog vibratora u bolesnika s lumbalnim bolnim sindromom // Fizikalna medicina i rehabilitacija, 8 (1991), 1-2; 11-18 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 861033 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak ekstenzijskog vibratora u bolesnika s
lumbalnim bolnim sindromom
(The effect of extended vibrator in patients with
low back pain syndrome)
Autori
Jozić, Marijan ; Jajić, Ivo
Izvornik
Fizikalna medicina i rehabilitacija (0352-3810) 8
(1991), 1-2;
11-18
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
lumbalni bolni sindrom ; ekstenzijski vibrator ; rehabilitacija ; kvantitativne promjene ; centroidi skupina ; Mahalanobisova udaljenost ; diskriminativna funkcija ; faktor pokretljivosti slabinske kralježnice
(low back pain ; extended vibrator ; rehabilitation ; quantity changes ; centroids of groups ; Mahalanobis distance ; discriminant function ; factor of lumbal spine mobility ;)
Sažetak
Na uzorku od 60 ispitanika, starih između 30 i 78 godina, podijeljenih u dvije skupine izvršeno je istraživanje s ciljem utvrđivanja efikasnosti terapije s ekstenzijskim vibratorom u odnosu na terapiju kratkovalnom dijatermijom kod bolesnika s lumbalnim bolnim sindromom. Razlike između skupina ispitanika u nekim testovima pokretljivosti slabinskog dijela kralježnice i u testovima subjektivnog osjećaja boli nastale su u toku 15 terapija za svaku skupinu ispitanika, odnosno za svakog bolesnika. Rezultati su analizirani metodom kvantitativnih promjena pod tzv. modelom razlika i univarijatnom analizom varijance. Prije početka tretmana nisu utvrđene značajne razlike među skupinama ispitanika u prostoru manifestnih varijabli namijenjenih procjeni pokretljivosti lumbalnog, slabinskog dijela kralježnice i procjeni subjektivnog osjećaja boli. Međutim, po završetku tretmana te su razlike postale evidentne. Uspoređivanjem razlika aritmetičkih sredina prvog i drugog mjerenja vidi se da je terapija sa ekstenzijskim vibratorom pozitivno djelovala na kliničku sliku lumbalnog bolnog sindroma u odnosu na terapiju kratkovalnom dijatermijom. Analizom varijance po diskriminativnoj funkciji utvrđena je značajna razlika između terapije ekstenzijskog vibratora i terapije kratkovalnom dijatermijom. Možemo zaključiti da terapija s ekstenzijskim vibratorom ima bolji učinak na kliničku sliku bolesnika s lumbalnim bolnim sindromom. Time je recidiv simptoma lumbalnog sindroma naveliko smanjen i u nekim slučajevima na duži period odgođen. Povećana je pokretljivost slabinske kralježnice te je došlo do smanjenja subjektivnog osjećaja boli. Udaljenost centroida skupina u prostoru manifestnih varijabli je značajna kao što je značajna i razlika između skupina na diskriminativnoj funkciji definiranoj Mahalanobisovom udaljenošću. Distinkciji skupina najviše doprinose bol pri opterećenju, inklinacija, udaljenost prsti - pod i bol danju. A za razlike među skupinama su odgovorni inklinacija, udaljenost prsti - pod, bol danju, Lasequeov znak u najvećoj mjeri. Faktor pokretljivosti slabinske kralježnice više diskriminira skupine nego faktor subjektivnog osjećaja boli. Praktična primjena naših rezultata sastoji se u tome da se pri rehabilitaciji to jest terapiji bolesnika s LBS-om više isplati a i daleko je efikasnija, brža i jednostavnija terapija ekstenzijskim vibratorom uz istovremeno daleko veći učinak u bolesnika bez obzira na starosnu dob. Uz to je kod starijih bolesnika, terapija s ekstenzijskim vibratorom puno praktičnija i brža jer oni ne moraju sa sebe skidati odjeću i stvarati prostor na bolnom mjestu za elektrode kao kod terapije kratkovalnom dijatermijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti