Pregled bibliografske jedinice broj: 860977
Relacije između morfoloških karakteristika i motoričkih sposobnosti učenika petog do sedmog razreda osnovne škole
Relacije između morfoloških karakteristika i motoričkih sposobnosti učenika petog do sedmog razreda osnovne škole // Kvaliteta rada u područjima edukacije, sporta i sportske rekreacije / Findak, Vladimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2006. str. 144-150 (ostalo, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 860977 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Relacije između morfoloških karakteristika i
motoričkih sposobnosti učenika petog do sedmog
razreda osnovne škole
(Relations between morphological characteristics
and motor abilities of fifth to seventh grade
pupils in elementary school)
Autori
Jozić, Marijan ; Hrženjak, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Kvaliteta rada u područjima edukacije, sporta i sportske rekreacije
/ Findak, Vladimir - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2006, 144-150
Skup
15. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 20.06.2006. - 24.06.2006
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
morfološke karakteristike ; motoričke sposobnosti ; učenici ; kanonička povezanost
(morphological characteristics ; motor skills ; pupils ; canonical relation)
Sažetak
Ovo istraživanje predstavlja pokušaj utvrđivanja nekih relacija morfoloških karakteristika i motoričkih sposobnosti učenika u okviru različitih operativnih postupaka visoke razine utilitarnosti. Osnovni cilj ovoga rada je da se utvrdi kanonička povezanost između sustava morfoloških karakteristika (šest varijabli) i motoričkih sposobnosti (jedanaest varijabli). Relacije između motoričkih i morfoloških varijabli utvrđene su Hotellingovom metodom kanoničke korelacijske analize, a značajnost kanoničkih korelacijskih koeficijenata testirana je Bartletovim ÷2 testom na razini od p = .01. Kanonička analiza je ukazala na visoku povezanost između antropometrijskih varijabli i motoričkih testova koja se vidi kroz dva značajna para kanoničkih faktora. Prvi par kanoničkih faktora, generalni motorički faktor ekstrahira 85 % zajedničke varijance. U tom prostoru specifičnih motoričkih varijabli najjače ga definiraju varijable skok u dalj s mjesta (MSD) s koeficijentom korelacije .60, ciklično kretanje različitim tempom do šest minuta, (F6) s koeficijentom korelacije .47 i izdržaj u visu zgibom (MIV) s koeficijentom korelacije .35. Prvi kanonički faktor u prostoru antropometrijskih varijabli u najvećoj mjeri karakteriziraju varijable tjelesna visina (ATV) s koeficijentom korelacije .91, nabor nadlaktice (ANN) s koeficijentom korelacije .36 i varijabla nabor trbuha (ANT) s koeficijentom korelacije .30 (faktor longitudinalnosti i potkožnog masnog tkiva), (tablica 3.). Visoke, dobivene vrijednosti kanoničkih korelacija između dva seta varijabli su realne s obzirom na izbor samih varijabli, na način realizacije trenažnog procesa i konzistentnost treninga s visokom razinom intrinzične motivacije učenika. Drugi kanonički faktor (faktor koordinacije) je također značajno definiran i ekstrahira .74 % preostale varijance. U prostoru specifičnih motoričkih varijabli on je unipolaran dok je bipolaran (faktor longitudinalnosti i dimenzionalnosti skeleta te mase tijela), u prostoru antropometrijskih varijabli, što znači da manja količina potkožnog masnog tkiva i manje mjere opsega proizvode bolje rezultate u motoričkim varijablama uz optimalnu zastupljenost mišićne mase na račun potkožnog masnog tkiva, koja se vidi kroz koeficijent korelacije tjelesne težine (ATT) od . 57 i manju tjelesnu visinu (ATV) uz koeficijent korelacije od -0.88. Rezultati ovoga rada omogućit će optimalno i svrhovito korištenje situacijsko- motoričkih testova za praćenje trenažnih efekata i za kvalitetnije planiranje i programiranje treninga, nastave tjelesne i zdravstvene kulture. Odnosno, omogućit će kvalitetnu selekciju u mlađim dobnim skupinama i kontrolu individualne razine treniranosti polaznika taekwondo škole, nastave tjelesne i zdravstvene kulture uopće.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Profili:
Marijan Jozić
(autor)