Pregled bibliografske jedinice broj: 860920
Upotreba osnažujućeg jezika u praksi suvremenog socijalnog rada
Upotreba osnažujućeg jezika u praksi suvremenog socijalnog rada // Smjernice i izazovi provođenja terenske prakse preddiplomskog studija socijalnog rada
Zagreb, Hrvatska, 2016. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 860920 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upotreba osnažujućeg jezika u praksi suvremenog socijalnog rada
(Use of language of empowering in social work practice)
Autori
Kletečki Radović, Marijana ; Buljevac, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
Smjernice i izazovi provođenja terenske prakse preddiplomskog studija socijalnog rada
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
suvremeni socijalni rad ; nazivlje i jezik u socijalnom radu ; jezik osnaživanja
(modern social work ; language of social work ; empowering language)
Sažetak
Paradigmatske promjene koje su se tijekom zadnjeg desetljeća dogodile u teoriji i praksi socijalnog rada značajno su utjecale i na promjenu profesionalnog jezika socijalnog rada. Suvremeni jezik socijalnog rada odmaknuo se od terminologije koja je usmjerena na patologiju, problem, rješavanje problema, obesnažujuće oslovljavanje osoba s invaliditetom ili drugih korisnika. Nasuprot tome, potiče se korištenje jezika osnaživanja, odnosno jezika koji se sastoji od pojmova koji u svojoj srži reflektiraju ljudska prava, izjednačavanje mogućnosti, socijalnu promjenu, perspektivu moći i usmjerenost na snage i resurse korisnika. To je jezik kojim se izražava sudjelovanje, zajedništvo u procesu i dijalog između korisnika i socijalnog radnika te naglašava integritet i dostojanstvo pojedinca. Odgovornost je socijalnih radnika kontinuirano se profesionalno razvijati, što između ostalog uključuje usvajanje novih spoznaja i pristupa u radu, a time i terminologije, odnosno jezika koji prati suvremene promjene. To je posebno važno jer su riječi snažno sredstvo utjecaja na ljude i svijest društva općenito. Svjesni situacije da se u stručnim tekstovima, dokumentima i u govornom jeziku još uvijek koristi stigmatizirajuća terminologija i jezik obesnaživanja, potakla je na radionicu koja je usmjerena problematiziranju i raspravi o uporabnom jeziku u socijalnom radu. Također, radionica ima za cilj približiti i ukazati socijalnim radnicima – trenskim nastavnicima sadržaj obrazovnog programa studenata socijalnog rada koji se temelji i inzistira na korištenju osnažujućeg profesionalnog jezika. Sudionici će kroz interaktivnu raspravu moći podijeliti svoja iskustva i uvide o terminologiji s kojom se svakodnevno susreću u svom radu, koju koriste i koju izbjegavaju te podijeliti razmišljanja o tome kako se nazivlje i jezik koji se koristi reflektira na same korisnike i njihove životne šanse. U radionici će se predstaviti osnovne postavke osnažujućeg jezika socijalnog rada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
066-0661686-1431 - Djeca, mladi, obitelji i socijalni razvoj Hrvatske (Ajduković, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Marko Buljevac
(autor)