Pregled bibliografske jedinice broj: 86020
Bakterijemija i sepsa u bolesnika hospitaliziranih u Klinici za infektivne bolesti "Dr Fran Mihaljević" u Zagrebu od 1987. do 1991. godine
Bakterijemija i sepsa u bolesnika hospitaliziranih u Klinici za infektivne bolesti "Dr Fran Mihaljević" u Zagrebu od 1987. do 1991. godine // Liječnički vijesnik, 117 (1995), 9-10; 222-7 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 86020 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bakterijemija i sepsa u bolesnika hospitaliziranih u Klinici za infektivne bolesti "Dr Fran Mihaljević" u Zagrebu od 1987. do 1991. godine
Autori
Škerk, Višnja ; Schonwald, Slavko ; Bobinac, E. ; Bejuk, D. ; Zrinšćak, J.
Izvornik
Liječnički vijesnik (0024-3477) 117
(1995), 9-10;
222-7
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
Bakteriemija - epidemiologija; mikrobiologija; Sepsa - epidemiologija; mikrobiologija
Sažetak
U razdoblju od početka 1987. do kraja 1991. godine u Klinici za infektivne bolesti "Dr.Fran Mihaljević" u Zagrebu ispitivano je 836 epizoda bakterijemije i fungemije u 823 hospitalizirana bolesnika. Nozokomijalnih bakterijemija bilo je 25%, a polimikrobnih 5%. Najčešće izolirani uzročnici monomikrobne bakterijemije bili su: Salmonella spp. (26%), Str.pneumoniae (11%) i Staph.aureus (8%). Gram-pozitivnih bakterijemija bilo je 34%. Porasla je učestalost nozokomijalnih bakterijemija kojima su uzročnici koagulaza-negativni stafilokoki, a i učestalost sojeva koagulaza-negativnih stafilokoka, rezistentnih na gentamicin i sojeva Klebsiella spp., rezistentnih na cefotaksim. Šok je bio prisutan u 19% epizoda. Nije dokazana povezanost učestalosti nastanka septičkog šoka i uzročnika bakterijemije. Smrtnost od bakterijemije bila je 13%, a ukupna smrtnost 20%. Ishod bolesti bio je izravno vezan s uzročnikom bakterijemije. Inicijalna empirijska antimikrobna terapija bila je nakon nalaza hemokultura produljena u 91% epizoda bakterijemije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Excerpta Medica