Pregled bibliografske jedinice broj: 859836
Relacije između stanja motoričkih sposobnosti i morfoloških karakteristika učenika 7. i 8. razreda
Relacije između stanja motoričkih sposobnosti i morfoloških karakteristika učenika 7. i 8. razreda // Intenzifikacija procesa vježbanja u područjima edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije / Findak, Vladimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2012. str. 139-144 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 859836 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Relacije između stanja motoričkih sposobnosti i
morfoloških karakteristika učenika 7. i 8. razreda
(Relations between the state of motor skills and
morphological characteristics of 7th and 8th
grade pupils)
Autori
Jozić, Marijan ; Đurak, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Intenzifikacija procesa vježbanja u područjima edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije
/ Findak, Vladimir - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2012, 139-144
Skup
21. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 26.06.2012. - 30.06.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
motoričke sposobnosti ; morfološke karakteristike ; učenici
(motor skills ; morphological characteristics ; pupils)
Sažetak
Osnovni je cilj ovoga rada definiran kao utvrđivanje odnosa bazičnih motoričkih varijabli i osnovnih antropometrijskih karakteristika učenika. Sami rezultati o razini povezanosti analiziranih prostora omogućili bi nam kvalitetniju prognozu željenih finalnih rezultata, odnosno kineziolozi bi imali temelje za selekciju utemeljenu na značajnim segmentima antropološkog statusa učenika. Dobiveni rezultati mogu pomoći u formiranju kriterija orijentacije i kriterija selekcije učenika u različite športove, što je danas primarni cilj kineziologa, bez obzira u kojem segmentu športa radili, amaterskom, profesinalnom ili u športu posebnih populacija. Na uzorku od 46 ispitanika muškog spola, starih 14 i 15 godina, izmjerene su antropometrijske i motoričke varijable. Korelacije između ova dva seta varijabli utvrđene su kanoničkom korelacijskom analizom. Od ukupnog broja kanoničkih korelacija statistički je značajna samo korelacija prvog kanoničkog para. Vrijednost korelacije prvog para kanoničkih faktora je 0, 80 i definirana je sa 64% zajedničke varijance. Rezultati su pokazali da između morfoloških dimenzija i motoričkih sposobnosti postoji značajna povezanost. Može se zaključiti da postoji povezanost između fleksibilnosti i općeg faktora longitudinalnosti i dimenzionalnosti, odnosno mase tijela jer se uz tjelesnu težinu opseg podlaktice (AOP) upotrebljava kao drugi valjani indikator za procjenu mase tijela. Obzirom da rezultat testa izdržaj u visu zgibom (MIV) spada u kategoriju ispodprosječnih rezultata kao i rezultat testa za procjenu aerobih sposobnosti (F6), program rada treba više saturirati sa sadržajima za poboljšanje statičke snage ruku i ramenog pojasa kao i trenažnim sadržajima za unapređenje razine aerobnih sposobnosti. Elementi suvremenog aerobnog treninga kvalitetno djeluju na rad srčanožilnog sustava i respiratornog sustava. Isti ostvaruju pozitivnu transformaciju morfoloških obilježja koji su preduvjet za očuvanje i naravno unaprijeđenje zdravlja svih naših učenika što je jedan od osnovnih ciljeva same nastave tjelesne i zdravstvene kulture uopće.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Profili:
Marijan Jozić
(autor)