Pregled bibliografske jedinice broj: 858185
Bosna i Hercegovina i međunarodni sistem u kontekstu 20. godišnjice Dejtonskog sporazuma
Bosna i Hercegovina i međunarodni sistem u kontekstu 20. godišnjice Dejtonskog sporazuma // Dvadeset godina od Dejtonskog mirovnog sporazuma – trajni mir ili trajni izazovi? / Živojinović, Dragan ; Nedeljković, Stevan ; Krstić, Milan (ur.).
Beograd: Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu, 2016. str. 33-52 (plenarno, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 858185 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bosna i Hercegovina i međunarodni sistem u
kontekstu 20. godišnjice Dejtonskog sporazuma
(Bosnia-Herzegovina and International System in
the Context of 20th Anniversary of Dayton Peace
Agreement)
Autori
Jović, Dejan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Dvadeset godina od Dejtonskog mirovnog sporazuma – trajni mir ili trajni izazovi?
/ Živojinović, Dragan ; Nedeljković, Stevan ; Krstić, Milan - Beograd : Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu, 2016, 33-52
ISBN
978-86-6425-012-2
Skup
Dvadeset godina od Dejtonskog mirovnog sporazuma – trajni mir ili trajni izazovi?
Mjesto i datum
Kopaonik, Srbija, 16.11.2015. - 18.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Bosna i Hercegovina, Dejtonski sporazum, suverenitet, međunarodni sistem, raspad Jugoslavije
(Bosnia-Herzegovina, Dayton Agreement, Sovereignty, International System, Disintegration of Yugoslavia)
Sažetak
Dvadeset godina nakon Dejtonskog sporazuma Bosna i Hercegovina je održala mir, ali u njoj postoji snažan osjećaj nezadovoljstva unutarnjom strukturom, koja je određena u Dejtonu. Ovo poglavlje objašnjava zašto je Dejtonski sporazum konstruirao Bosnu i Hercegovinu kao zemlju punog izvanjskog, ali značajno ograničenog unutarnjeg suvereniteta. Ograničenje unutarnjeg suvereniteta je odgovor na činjenicu da Bosna i Hercegovina u procesu raspada SFRJ (1991-1992.) nije uspjela sačuvati stabilnost, te je njen raspad – koji je vodio u rat (1992-1995) – bio prijetnja regionalnoj i međunarodnoj sigurnosti. Taj rat je doveo u pitanje i uspostavljanje unilateralnog poretka, te su Sjedinjene Američke Države morale intervenirati kako ne bi izgubile status hegemona. Bosna i Hercegovina je tek djelomično zamišljena kao država, a drugim dijelom kao okvir unutar kojeg se događa međunarodna intervencija kako bi se spriječila obnova neprijateljstava. Zbog toga su, čak i 20 godina nakon 1995., opstanak i struktura Bosne i Hercegovine u velikoj mjeri ovisne o karakteru međunarodnog sistema, odnosno o produženju hegemonijske pozicije Sjedinjenih Američkih Država na Balkanu. U članku se analiziraju opcije koje stoje pred Bosnom i Hercegovinom u slučaju promjene u međunarodnom sistemu. Također, analiziraju se i razlozi zbog kojih su veće unutarnje promjene nemoguće. U Bosni i Hercegovini nema dovoljnog konsenzusa između glavnih domaćih aktera, a proces konstituiranja jednog zajedničkog identiteta (bosansko- hercegovačkog Mi) ograničen je zbog nemogućnosti da se koristi ideja Drugog. Istovremeno, značajnije promjene – pa i one koje bi vodile većoj stabilnosti ili integraciji – ograničene su jer Bosna i Hercegovina nije zamišljena kao država s unutarnjim suverenitetom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
Napomena
Publikacija je zbornik radova s akademske
konferencije o 20-godišnjici Dejtonskog mirovnog
sporazuma, održane u Kopaoniku u studenom 2015.