Pregled bibliografske jedinice broj: 858124
Spolno nasilje u obitelji
Spolno nasilje u obitelji // Muško i žensko - stvori ih. Žene i muškarci u življenju i u službi Božjega poslanja / Čovo, Ante ; Mihalj, Dijana (ur.).
Split: Franjevački institut za kulturu mira, 2008. str. 243-275
CROSBI ID: 858124 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Spolno nasilje u obitelji
(Sexual violence in family)
Autori
Bilokapić, Šimun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Muško i žensko - stvori ih. Žene i muškarci u življenju i u službi Božjega poslanja
Urednik/ci
Čovo, Ante ; Mihalj, Dijana
Izdavač
Franjevački institut za kulturu mira
Grad
Split
Godina
2008
Raspon stranica
243-275
ISBN
978-953-6482-19-1
Ključne riječi
Obitelj, brak, spolno nasilje, incest, obiteljski moralni modeli, Crkva, odgovornost, samoobrana, kontracepcija, abortus
(Family, marriage, sexual violence, incest, family moral models, Church, responsibility, self-defence, contraception, abortion)
Sažetak
Ovim člankom autor sučeljava jednu od najdramatičnijih situacija unutar obiteljske ustanove - spolno nasilje. Radi se o ponašanju koje duboko vrijeđa intimu osobe, snažno kompromitira istinske vrednote inherentne obiteljskoj zajednici i narušava dostojanstvo same ustanove. Rijetke su, međutim, situacije koje povlače za sobom toliko mitova, stereotipa, krivih prosudbi i često neprikladnih rješenja, kao što je ova. Stoga autor, analizirajući dvostruku pojavnost obiteljskoga spolnoga nasilja - bračno silovanje i incestuozno nasilje - pokušava otkriti pravo stanje stvari, uočiti uzroke, oblike, motive, najčešće počinitelje i žrtve i sve ono što olakšava pojavak spomenutog fenomena. To je ujedno i preduvjet svake daljne analize, a osobito one moralne. Upravo s tog razloga, u drugom naslovu propituje odnos stike i nasilja. Budući da je spolno nasilje eminentno etički problem iznosi neprikladne, bilo formulirane, bilo življene obiteljske moralne modele koji bi svojom strukturom i predloženim vrednotama mogli pogodovati i podržavati takve nakaradne situacije. Sama se od sebe nameće onda potreba nacrta novoga moralnog modela koji bi vodio računa i o prevenciji nasilja u obitelji. Česti su prigovori Crkvi o njezinoj nedovoljnoj angažiranosti u rasvjetljivanju i osudi ove mračne strane obiteljske ustanove. Jesu li takvi prigovori posvema opravdani? U trećem naslovu, čisto na egzemplaran način, kratko analiziramo dokument sjevernokanadskih biskupa posvećen ovoj materiji, ističući posebno vrlo jasnu i nedvojbenu osodu svakog oblika obiteljskog nasilja, kao i nekoliko prijedloga korisnih za pastoralni pristup čitavoj problematici. U četvrtom naslovu rješavamo nekoliko tipično moralnih pitanja vezanih uz spolno nasilje unutar obitelji. Prevelika, naime, usmjerenost samo na nasilje i samo na ženu-žrtvu, može dodatno kompromitirati obiteljsku ustanovu kao takvu, fizički i psihički integritet pojedinaca involviranih u dramu kao i život druhig osoba. Razmišljamo o odgovornosti, načelu samoobrane, uporabi kontracepcije i pitanju abortusa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija