Pregled bibliografske jedinice broj: 858062
Integriranje upozorenja o vremenskim ekstremima u upravljanju rizikom od katastrofa
Integriranje upozorenja o vremenskim ekstremima u upravljanju rizikom od katastrofa // 9. MEĐUNARODNA ZNANSTVENO-STRUČNA KONFERENCIJA DANI KRIZNOG UPRAVLJANJA. Zbornik radova. / Ivan Toth (ur.).
Split: Veleučilište Velika Gorica, 2016. str. 193-197 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 858062 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Integriranje upozorenja o vremenskim ekstremima u upravljanju rizikom od katastrofa
(Integration of warnings about weather extremes in disaster risk management)
Autori
Ivančan-Picek, Branka ; Bajić, Alica ; Cindrić Kalin, Ksenija ; Güttler, Ivan ; Horvath, Kristian ; Perčec Tadić, Melita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
9. MEĐUNARODNA ZNANSTVENO-STRUČNA KONFERENCIJA DANI KRIZNOG UPRAVLJANJA. Zbornik radova.
/ Ivan Toth - Split : Veleučilište Velika Gorica, 2016, 193-197
ISBN
9 789537 716745
Skup
9. MEĐUNARODNA ZNANSTVENO-STRUČNA KONFERENCIJA DANI KRIZNOG UPRAVLJANJA.
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 12.04.2016. - 13.04.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
prirodne katastrofe, rana najava, upozorenje
(natural disasters, early warning)
Sažetak
Prirodne katastrofe svake godine imaju znatan utjecaj na društveni i ekonomski razvoj svake zemlje. U Hrvatskoj u prosjeku 70% svih šteta i ekonomskih gubitaka od prirodnih katastrofa u razdoblju 1980 ? 2012 pripadaju meteorološkim i hidrološkim čimbenicima. Stoga je posve jasno da informacija o vremenu, klimi te stanju voda i njihovim ekstremima (suše, poplave, olujni vjetrovi, toplinski valovi i sl.) mora biti sastavni dio svake nacionalne strategije upravljanja i smanjenja rizika od katastrofa. Razumijevanje uzroka i posljedica takvih ekstremnih događaja naglo se razvilo posljednjih nekoliko desetljeća. To znanje rezultiralo je točnijom prognozom i mogućnošću njihove rane najave. Poznavanje vremenskog i klimatskog rizika pomaže u procesima njegovog ublažavanja. Postoji tendencija podcjenjivanja rizika od prirodnih hazarda, kada se katastrofalan događaj nije dogodio dugo vremena. Zbog velike klimatske varijabilnosti i promjena važno je procijeniti rijetke, ali ipak moguće ekstremne događaje s velikim povratnim periodima od desetljeća ili čak stoljeća, kako bi i procjene vjerojatnosti šteta koje uzrokuju bile realnije. Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ), kao dio europske i svjetske mreže nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi, je ključan partner odgovoran za praćenje stanja atmosfere i voda, te analizu i prognozu njihovog budućeg stanja. Temeljem tih aktivnosti upozorava se na moguća vremenska i hidrološka stanja i pojave koje ugrožavaju živote, materijalna dobra, gospodarstvo i okoliš. Koordinacija i suradnja te uspostava operativnih procedura pri sustavu pravodobne najave i upozorenja je nužna s ostalim institucijama i agencijama uključenih u upravljanje rizicima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod
Profili:
Kristian Horvath
(autor)
Ksenija Cindrić Kalin
(autor)
Alica Bajić
(autor)
Ivan Güttler
(autor)
Branka Ivančan-Picek
(autor)
Melita Perčec Tadić
(autor)