Pregled bibliografske jedinice broj: 857357
Reproduktivni ciklus invazivnog mramornog raka Procambarus fallax (Hagen, 1870) f. virginalis u jezeru Šoderica
Reproduktivni ciklus invazivnog mramornog raka Procambarus fallax (Hagen, 1870) f. virginalis u jezeru Šoderica, 2017., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički, Zagreb, Hrvatska
CROSBI ID: 857357 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Reproduktivni ciklus invazivnog mramornog raka Procambarus fallax (Hagen, 1870) f. virginalis u jezeru Šoderica
(Reproductive cycle of the invasive marbled crayfish Procambarus fallax (Hagen, 1870) f. virginalis in the Šoderica Lake)
Autori
Cvitanić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
23.01
Godina
2017
Stranica
56
Mentor
Maguire, Ivana
Neposredni voditelj
Hudina, Sandra
Ključne riječi
mramorni rak, organosomatski indeksi kondicije, potencijalni i realizirani fekunditet
(marbled crayfish, somatic indicies of condition, potential and realized fecundity)
Sažetak
Mramorni rak (Procambarus fallax f. virginalis) je relativno nova invazivna vrsta slatkovodnog raka u Europi. Potječe iz Sjeverne Amerike i prijenosnik je uzročnika račje kuge (Aphanomyces astaci). Smatra se da je neodgovorno ponašanje u akvaristici bilo glavni put unošenja ove vrste u europske slatkovodne ekosustave. Do danas je mramorni rak zabilježen u prirodi u Njemačkoj, Slovačkoj, Italiji, Nizozemskoj, Mađarskoj i Švedskoj. Uspostavljena populacija mramornog raka nedavno je otkrivena u Hrvatskoj (2013.), u jezeru Šoderica nedaleko Koprivnice. Kako je biologija i ekologija ove vrste još uvijek nedovoljno poznata, s obzirom da je riječ o vrsti s tek nedavno uspostavljenim populacijama u prirodi, cilj ovog istraživanja bio je proučiti uzrasnu strukturu populacije mramornog raka u jezeru Šoderica, reproduktivni ciklus vrste analizom potencijalnog i realiziranog fekunditeta, te istražiti promjene tjelesne i fiziološke kondicije jedinki (korištenjem organosomatskih indeksa kondicije) i njihovu povezanost s reproduktivnim ciklusom. Glavna karakteristika ove vrste je isključivo partenogenetsko razmnožavanje stoga je istraživanje fekunditeta neophodno za procjene brzine rasta uspostavljenih populacija, te utjecaja fekunditeta na invazivni uspjeh mramornog raka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb