Pregled bibliografske jedinice broj: 856954
Bošnjakovićev nastavni i istraživački rad na Šumarskoj akademiji u Zagrebu
Bošnjakovićev nastavni i istraživački rad na Šumarskoj akademiji u Zagrebu // Srećko Bošnjaković (1865. – 1907.) znanstvenik i poduzetnik / Paušek-Baždar, Snježana ; Ilakovac, Ksenofont ; Kućan, Željko (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2016. str. 75-93
CROSBI ID: 856954 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bošnjakovićev nastavni i istraživački rad na Šumarskoj akademiji u Zagrebu
(Bošnjaković teaching and research activities at the Forestry Academy in Zagreb)
Autori
Anić, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Srećko Bošnjaković (1865. – 1907.) znanstvenik i poduzetnik
Urednik/ci
Paušek-Baždar, Snježana ; Ilakovac, Ksenofont ; Kućan, Željko
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
75-93
ISBN
978-953-347-125-9
Ključne riječi
povijest šumarstva, povijest kemije, kemija u šumarskoj znanosti, Šumarska akademija, nastava kemije na Sveučilištu u Zagrebu
(history of forestry, history of chemistry, chemistry in forestry science, Academy of forestry, chemistry education at the University of Zagreb)
Sažetak
Ciljevi istraživanja su bili odgovoriti na pitanja: što je i kako je nastala Šumarska akademija, što je Srećko Bošnjaković predavao na Šumarskoj akademiji, kome je predavao i koje je znanstvene radove napisao iz područja kemije u šumarstvu. Šumarska akademija počela je s radom 20. listopada 1898. godine. Ona je prvi ustrojbeni oblik današnjega Šumarskoga fakulteta čime je taj fakultet postao četvrta sastavnica u razvoju zagrebačkoga sveučilišta. Neposredni povod osnutku Šumarske akademije bilo je donošenje Zakona o uređenju šumarsko-tehničke službe 22. siječnja 1894. u kojem je bilo određeno da se za šumarsku službu višu od X. činovničkog razreda traži akademska naobrazba. Usljedio je Zakon kojim se uređuje stručna uprava i šumsko gospodarenje u šumah, stojećih pod osobitim nadzorom od 26. ožujka 1894. koji je propisao da „sastavljati gospodarstvene osnove ili gospodarstvene programe, izrađivati drvosječne i ogojne predloge, provoditi ove predloge te voditi u obće stručno gospodarenje u šumah stvar je šumarskih stručnjakah, usposobljenih za samostalno vođenje šumskog gospodarstva". Konačno, 13. ožujka 1897. donešen je Zakon o promicanju gospodarstva u Kraljevini Hrvatskoj i Slavoniji kojim je određeno da se ustrojava Kraljevska šumarska akademija u Zagrebu, prislonjena uz Mudroslovni fakultet Kr. sveučilišta Franje Josipa I. Njezinim osnutkom prestala je potreba za obrazovanjem šumara na Gospodarsko-šumarskom učilištu u Križevcima, pa je ono prekinuto koncem školske godine 1899./1900. Naredbom Kr. Hrvatsko-slavonsko-dalmatinske zemaljske vlade, Odjela za unutarnje poslove i za bogoštovlje i nastavu, od 7. listopada 1898. uređena je šumarska obuka na Kr. sveučilištu Franje Josipa I. u Zagrebu. Srećko Bošnjaković je imenovan prvim profesorom kemije na Šumarskoj akademiji. Predavao je kolegije Opća kemija u prvom semestru, Šumarska kemija u drugom semestru i Šumska kemijska tehnologija u petom semestru. Među njegovim studentima bili su Andrija Petračić, sveučilišni profesor uzgajanja šuma i prvi Dekan Gospodarsko-šumarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Đuro Nenadić, sveučilišni profesor uređivanja šuma i Rektor Sveučilišta u Zagrebu 1922./1923., Alfons Kauders, počasni doktor Sveučilišta u Zagrebu 1960. godine te akademik Aleksandar Ugrenović, sveučilišni profesor uporabe šuma i prvi voditelj Akademijina Arboretuma u Trstenom. Bošnjaković je objavio dva znanstvena rada u časopisu Šumarski list u kojima je analizirao kemizam drva i kemijske promjene tijekom suhe destilacije drva. Studija o vodi zagrebačkoga vodovoda koju je objavio kao profesor na Kraljevskoj šumarskoj akademiji 1900. godine posebno je vrijedan ekološki elaborat o zagrebačkom vodonosniku i utjecaju okolišnih čimbenika na kvalitetu vode. Neki elementi ove studije i danas su aktualni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo