Pregled bibliografske jedinice broj: 856663
Dei verbum - recepciji otvoreno teološko promišljanje Objave
Dei verbum - recepciji otvoreno teološko promišljanje Objave // Recepcija Drugog vatikanskog sabora s posebnim osvrtom na Crkvu u Hrvata / Bižaca, Nikola ; Parlov, Mladen (ur.).
Split: Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu, 2014. str. 85-126 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 856663 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dei verbum - recepciji otvoreno teološko promišljanje Objave
(Dei Verbum - Open to Reception Theological Thought on Revelation)
Autori
Vidović, Marinko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Recepcija Drugog vatikanskog sabora s posebnim osvrtom na Crkvu u Hrvata
/ Bižaca, Nikola ; Parlov, Mladen - Split : Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu, 2014, 85-126
ISBN
978-953-256-070-1
Skup
Recepcija Drugog vatikanskog sabora s posebnim osvrtom na Crkvu u Hrvata
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 24.10.2013. - 26.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Konstitucija, Objava, recepcija, narativni rječnik, povijest/povijesno, osobno pojmovlje, sakramentalna struktura
(Constituition, Revelation, reception, narrative vocabulary, history/historical, personal terminology, sacramental strucuture)
Sažetak
Shvaćajući recepciju kao prihvaćanje, istraživanje, tumačenje i primjenu određenih tekstova ili dokumenata i nastojeći istražiti recepcijske mogućnosti Dogmatske konstitucije o božanskoj Objavi II. vatikanskog koncila, potvrđene u različitim teološkim disciplinama poslijekoncilskoga vremena, autor ovoga rada donosi najprije kratak povijesni prikaz crkvenoga govora o Objavi, konstatirajući da Konstitucija predstavlja onodobnu recepciju crkvenoga uvjerenja i teološkoga promišljanja o Objavi na razini saborskoga izjašnjavanja o ključnim stvarnostima suvremenosti Crkve. U drugom koraku opisuje složenu povijest oblikovanja Konstitucije koja potvrđuje recepcijsku otvorenost Crkve na način predlaganja, rasprava, dorade i prihvaćanja njezinih iskaza, što postaje hermeneutički obzor svih daljnjih recepcijskih nastojanja u odnosu na ovaj dokument. Nakon toga izdvaja tri najplodnija vida za recepciju Konstitucije u daljnjim teološkim promišljanjima i življenju stvarnosti Objave: narativni izričaj, povijesno poimanje Objave i njezin prikaz u osobnim pojmovima. Narativnim rječnikom Konstitucija ostaje otvorena mnogostrukoj potencijalnosti izričaja, koja zahtijeva daljnja istraživanja, odnosno po njemu je Konstitucija perspektivni i asertorni, a ne definitorni dokument. Povijesnim poimanjem Objave Konstitucija ostaje kod pisamskoga i utemeljujućega poimanja, ustrajava na događajanosti Objave, njezinoj povijesnoj ukorijenjenosti i protežnosti, čime stvara preduvjete pluralnom shvaćanju objaviteljskoga događanja. U svojoj povijesnosti Objava se očituje kao očitovanje teološko-objaviteljskih elemenata i smislova u svim drugim elementima i smislovima. Ona je sama znak vremena i otvorena uvijek novim znakovima vremena, odnosno trajno je događanje posredovanja i tumačenja. Bez toga bi ostala zatvorena u prošlost, a njezina bi se recepcija svela na ponavljanje često više nerazumljivih i s konkretnim povijesnim trenutkom nepovezanih iskaza. Kao vrhunac recepcijskih mogućnosti koncilskog poimanja Objave autor izdvaja prikaz Objave u osobnim pojmovima. Objava je osobni i trajni dijalog Boga i čovjeka, čovjeka i Boga, nošena je ljubavnim dinamizmom i shvatljiva je samo u kontekstu poslušne vjere od strane čovjeka. Sve su recepcijske mogućnosti ovoga dokumenta povezane i isprepletene te su i same plod recepcije i odgovaraju naravi same Objave, što autor ističe u zaključnom sažimanju ovoga rada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija