Pregled bibliografske jedinice broj: 854302
Kaznenopravni problemi transplantacije dijelova ljudskog tijela suočeni s ilegalnim tržištem ljudskih organa
Kaznenopravni problemi transplantacije dijelova ljudskog tijela suočeni s ilegalnim tržištem ljudskih organa // Hrestomatija hrvatskoga medicinskog prava / Turković, Ksenija ; Roksandić Vidlička, Sunčana ; Maršavelski, Aleksandar (ur.)., 2016. str. 628-658
CROSBI ID: 854302 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kaznenopravni problemi transplantacije dijelova ljudskog tijela suočeni s ilegalnim tržištem ljudskih organa
(Criminal Law Problems of Transplantation of Human Organs faced with Illegal Market for Human Organs)
Autori
Božić, Vanda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Hrestomatija hrvatskoga medicinskog prava
Urednik/ci
Turković, Ksenija ; Roksandić Vidlička, Sunčana ; Maršavelski, Aleksandar
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
628-658
ISBN
978-953-270-102-9
Ključne riječi
Trgovanje ljudskim organima, transplantacija organa, ilegalno tržište
(Trafficking in human organs, organ transplants, illegal market)
Sažetak
Nedostatak donora organa otvara vrata kriminalu trgovanja ljudskim organima i stvara plodno tlo za ilegalno tržište. Kupci iz jedne države, donatori iz druge države, transplantacija organa izvršena u trećoj državi, gotovo identičan je scenarij u svakom slučaju prodaje i kupnje nekog ljudskog organa neophodnog za život na ilegalnom tržištu. Uz transplantaciju organa veže se puno pitanja koja traže odgovor. Koji sve uvjeti trebaju biti ispunjeni da bi transplantacija organa kao operativni zahvat bila u konačnici zakonski valjana? Kada se smije, kojim osobama i pod kojim kondicijama izvršiti eksplantacija nekog organa? Tko ima pravo na implantaciju tog organa te koji se preduvjeti moraju ostvariti da bi primatelj mogao prihvatiti organ od donora. Postaje li živi donor doživotni invalid? U radu prikazat će se analiza stanja učinjenih transplantacija organa u našoj državi te će se dati odgovor na pitanje koji se ljudski organi mogu transplantirati. Nadalje, tko je na listi prioriteta za transplantaciju, kako doći do donora organa i koju cijenu treba platiti? Transplantacija organa u Republici Hrvatskoj regulirana je kaznenim zakonom, ali i drugim blanketnim zakonima i propisima. U radu dat će se odgovori na mnogobrojna pitanja u kojima se dodiruju, ali i razilaze, kazneno pravo i medicina. Kroz rad učinjena je analiza kaznenih djela kojima je inkriminirano trgovanje ljudskim organima u našem kaznenom zakonodavstvu ; Trgovanje ljudima (čl.106), Trgovanje dijelovima ljudskog tijela i ljudskim zamecima (čl.107), Nedozvoljeno uzimanje i presađivanje dijelova ljudskog tijela (čl.182). Navedenim kaznenim djelima prikazan je različit objekt kaznenopravne zaštite, ali na kraju, identičan cilj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-1949 - Multidisciplinarni klaster za istraživanje tranzicijskog kriminaliteta - trgovanje ljudima, korupcija i gospodarski kriminalitet (Transcrim) (Derenčinović, Davor, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
VANDA BOŽIĆ
(autor)