Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 854205

Reformacija u hrvatskim zemljama


Patafta, Daniel
Reformacija u hrvatskim zemljama // Communio (Zagreb), 42 (2016), 127; 82-90 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)


CROSBI ID: 854205 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Reformacija u hrvatskim zemljama
(Reformation in Croatian lands)

Autori
Patafta, Daniel

Izvornik
Communio (Zagreb) (1847-6465) 42 (2016), 127; 82-90

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni

Ključne riječi
Reformacija ; hrvatske povijesne zemlje ; Dalmacija ; Istra ; Pazin ; banska Hrvatska ; Međimurje ; Slavonija ; Urach
(Reformation ; Croatian historical lands ; Dalmatia ; Istria ; Pazin ; Croatia ; Medjimurje ; Slavonia ; Urach)

Sažetak
Lutherov i Calvinov reformacijski pokret za povratak evanđeoskom idealu zajedništva i njihovo zauzimanje za narodni jezik u Crkvi podudarali su se sa stoljetnim nastojanjem Crkve u Hrvata. Svakako da se time otvara pitanje kako da se onda reformacija nije dalekosežnije proširila u hrvatskim zemljama i jače učvrstila. Nego se svela na nekoliko istaknutih duhovnih lica i pojedinačne slučajeve provođenja reformacije "odozgo, " odnosno od feudalnih gospodara, kao što je bio slučaj u Međimurju. U svakom slučaju sredinom 16. stoljeća reformacija se pojavila u hrvatskim povijesnim zemljama, ali protestantizam nije uhvatio dubljeg korijena na hrvatskom etničkom prostoru. Odgovor na postavljeno pitanje nalazimo u činjenici kako je reformacija relativno kasno, sredinom 16. stoljeća, prodrla u Hrvatsku, a do tada su Hrvati već imali solidan prijevod biblijskih i liturgijskih tekstova, koje su posjedovali iz ranijih razdoblja, putem glagoljaške baštine. Ovo je jedna nezaobilazna činjenica koja je umnogome zapriječila širenje reformacije među Hrvatima. Drugi razlog treba tražiti u tadašnjim društveno-političkim prilikama u Hrvatskoj. Tijekom 15. i 16. stoljeća Hrvatsko kraljevstvo izgubilo je većinu svojih teritorija, na jugu je Mletačka Republika prigrabila veći dio, hrvatske, jadranske obale i otoka dok su na istoku Osmanlije širili svoju vlast na području Like, Krbave, Bosne i Slavonije, da bi u drugoj polovici 16. stoljeća došli do granica tadašnje Zagrebačke županije. Ovisno u svojoj obrani o katoličkim Habsburgovcima i papama Hrvatsko je kraljevstvo bilo nepogodan teren za širenje reformacije. S druge strane uzme li se u obzir stalna osmanlijska opasnost uvođenje reformacije ili njezino širenje u mnogome bi dovelo do unutrašnjih sukoba koji bi dodatno oslabili obrambenu moć Hrvatske. Bez obzira na ove činjenice reformacija se pojavila, iako relativno marginalno, u hrvatskim povijesnim zemljama.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Povijest



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Daniel Patafta (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Patafta, Daniel
Reformacija u hrvatskim zemljama // Communio (Zagreb), 42 (2016), 127; 82-90 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
Patafta, D. (2016) Reformacija u hrvatskim zemljama. Communio (Zagreb), 42 (127), 82-90.
@article{article, author = {Patafta, Daniel}, year = {2016}, pages = {82-90}, keywords = {Reformacija, hrvatske povijesne zemlje, Dalmacija, Istra, Pazin, banska Hrvatska, Me\djimurje, Slavonija, Urach}, journal = {Communio (Zagreb)}, volume = {42}, number = {127}, issn = {1847-6465}, title = {Reformacija u hrvatskim zemljama}, keyword = {Reformacija, hrvatske povijesne zemlje, Dalmacija, Istra, Pazin, banska Hrvatska, Me\djimurje, Slavonija, Urach} }
@article{article, author = {Patafta, Daniel}, year = {2016}, pages = {82-90}, keywords = {Reformation, Croatian historical lands, Dalmatia, Istria, Pazin, Croatia, Medjimurje, Slavonia, Urach}, journal = {Communio (Zagreb)}, volume = {42}, number = {127}, issn = {1847-6465}, title = {Reformation in Croatian lands}, keyword = {Reformation, Croatian historical lands, Dalmatia, Istria, Pazin, Croatia, Medjimurje, Slavonia, Urach} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font