Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 854143

Cenzura u povijesti hrvatske knjige


Vasilić, Marina
Cenzura u povijesti hrvatske knjige, 2015., diplomski rad, diplomski, Odjel za informacijske znanosti, Zadar, Hrvatska


CROSBI ID: 854143 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Cenzura u povijesti hrvatske knjige
(Censorship in the Croatian book history)

Autori
Vasilić, Marina

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski

Fakultet
Odjel za informacijske znanosti

Mjesto
Zadar, Hrvatska

Datum
28.09

Godina
2015

Stranica
31

Mentor
Tomić, Marijana

Ključne riječi
cenzura ; Hrvatska ; povijest knjige
(censorship ; Croatia ; book history)

Sažetak
Cenzura knjige je pojam koji seže još od starog vijeka. Ona je dokaz koliko su vladari kroz povijest bili totalitarno nastrojeni, koliko su želji imati pod kontrolom narod, njihovo ponašanje, razmišljanja, postupke. Ona je i dokaz otpora naroda na nametnute režime i politiku. Takva iskustva kroz povijest nisu mimoišla ni Hrvatsku. U srednjem vijeku Crkva je bila vladar, kroz godine to je postala svjetovna vlast. Bez obzira na te promjene, cenzura se više manje očitovala na isti način: cenzorski aparat i popisi zabranjenih knjiga. Cenzorski aparat bio je dosta razvijen, a tvorili su ga izabrani ljudi koji su u tom aparatu obnašali određene dužnosti – prijem knjige, pregledavanje knjige, (ne)odobravanje knjige, izdavanje dozvola, i naređenja. Popisi zabranjenih knjiga pokazali su pravo lice onih koji su iza cenzure stajali, a i same cenzure. Sastavljači popisa nisu dobro poznavali imena pisaca koje su uvrštavali u popise, pa se stoga može zaključiti da o njima zapravo nisu znali ništa. Što se naroda tiče, od autora, izdavača do puka željnog knjige, znanja i informacija, pronalazili su se različiti načini da se izbjegne cenzura. Krijumčarenja knjiga, izmišljeni podaci u impresumu, sakrivanje knjiga, otvorena borba za slobodu pisane riječi, riskiranja. Cenzura i borba protiv cenzure dokaz su kako nije moguće imati ikoga pod kontrolom niti ga prisiliti da razmišlja kao jedno sa onime na vlasti. Dokaz su slobode i pravo svakoga da se izrazi, uči i informira.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti



POVEZANOST RADA


Projekti:
122-2691220-3043 - Digitalna knjižnica hrvatske baštine tiskane do 1800.: izvedbene pretpostavke (Velagić, Zoran, MZOS ) ( CroRIS)

Ustanove:
Sveučilište u Zadru

Profili:

Avatar Url Marijana Tomić (mentor)


Citiraj ovu publikaciju:

Vasilić, Marina
Cenzura u povijesti hrvatske knjige, 2015., diplomski rad, diplomski, Odjel za informacijske znanosti, Zadar, Hrvatska
Vasilić, M. (2015) 'Cenzura u povijesti hrvatske knjige', diplomski rad, diplomski, Odjel za informacijske znanosti, Zadar, Hrvatska.
@phdthesis{phdthesis, author = {Vasili\'{c}, Marina}, year = {2015}, pages = {31}, keywords = {cenzura, Hrvatska, povijest knjige}, title = {Cenzura u povijesti hrvatske knjige}, keyword = {cenzura, Hrvatska, povijest knjige}, publisherplace = {Zadar, Hrvatska} }
@phdthesis{phdthesis, author = {Vasili\'{c}, Marina}, year = {2015}, pages = {31}, keywords = {censorship, Croatia, book history}, title = {Censorship in the Croatian book history}, keyword = {censorship, Croatia, book history}, publisherplace = {Zadar, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font