Pregled bibliografske jedinice broj: 853428
Migracije stanovništva na hrvatskom području neposredno prije i nakon završetka Drugoga svjetskog rata
Migracije stanovništva na hrvatskom području neposredno prije i nakon završetka Drugoga svjetskog rata // Časopis za suvremenu povijest, 48 (2016), 3; 653-672 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 853428 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Migracije stanovništva na hrvatskom području neposredno prije i nakon završetka Drugoga svjetskog rata
(Migrations in Croatia’s territory immediately before and after the end of world war II)
Autori
Karakaš Obradov, Marica
Izvornik
Časopis za suvremenu povijest (0590-9597) 48
(2016), 3;
653-672
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Drugi svjetski rat ; Nezavisna Država Hrvatska ; Narodna Republika Hrvatska ; “narodna demokracija” ; vanjske i unutarnje migracije
(World War II ; Independent State of Croatia ; People’s Republic of Croatia ; “people’s democracy” ; external and internal migrations)
Sažetak
Drugi svjetski rata, uz velika ljudske gubitke, vojne i civilne, te materijalna razaranja, prouzročio je i masovne prisilne i dobrovoljne migracije stanovništva. Kako se rat približavao kraju neke su nacionalne skupine, pripadnici vojnih postrojbi u povlačenju te politički neistomišljenici jugoslavenskih komunista napuštali zemlju. Poslije rata veliki broj osoba trebao se repatrirati u zemlju, a među njima bio je veliki broj radnika na prisilnom radu, uglavnom na području Njemačkog Reicha, zatočenika koncentracijskih logora, ratnih zarobljenika i izbjeglica te netom pridošlih pripadnika poraženih vojski. U neposrednom poraću veliki je broj Hrvata, posebice pripadnika Hrvatskih oružanih snaga NDH kao i političara i službenika u državnim službama NDH, bio izručen Jugoslaviji. Istovremeno su se i unutar jugoslavenskih granica odvijale migracije, kao primjerice povratak iseljenih, prognanih i izbjeglih Srba u Hrvatsku, među kojima je bio i znatan udio ranije koloniziranih „solunskih dobrovoljaca te vraćanje na prijašnje posjede stanovništva, pretežno Hrvata, koje su kolonizirale vlasti NDH. Od 1945. nove su jugoslavenske vlasti krenule i s kolonizacijom unutar pojedinih federalnih država te sa saveznom kolonizacijom kojom se naseljavala Vojvodina, Baranja i hrvatski dio Srijema. Sve ove migracije prouzročile su brojne obiteljske i individualne traume te trajno utjecale na nacionalnu, vjersku i demografsku sliku Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Marica Karakaš Obradov
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus