Pregled bibliografske jedinice broj: 853037
Toponimi gradine i kašteljeri u vremenu i prostoru
Toponimi gradine i kašteljeri u vremenu i prostoru // Jezici i kulture u vremenu i prostoru 4 / Gudurić, Snežana, Kavgić, Aleksandar, Maričić, Sanja, Popović, Nataša, Radić Bojanić, Biljana, Radusin Bardić, Nataša (ur.).
Novi Sad: Sveučilište u Novom Sadu, Filozofski fakultet, 2014. str. 18-18 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 853037 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Toponimi gradine i kašteljeri u vremenu i prostoru
(Toponyms gradine and kašteljeri in time and space)
Autori
Buršić-Matijašić, Klara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Jezici i kulture u vremenu i prostoru 4
/ Gudurić, Snežana, Kavgić, Aleksandar, Maričić, Sanja, Popović, Nataša, Radić Bojanić, Biljana, Radusin Bardić, Nataša - Novi Sad : Sveučilište u Novom Sadu, Filozofski fakultet, 2014, 18-18
ISBN
978-86-6065-277-7
Skup
Jezici i kulture u vremenu i prostoru 4
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija, 22.11.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
prapovijest; gradine; toponimi; Istra; Hrvatska
(prahistory; hillforts; toponyms; Istria; Croatia)
Sažetak
Toponimi kao odraz izgleda prostora, gospodarstva, povijesnog razvitka te društvenih odnosa govore nam o slojevitosti naseljavanja određenog teritorija. Toponimi gradine i kašteljeri javljaju se vrlo često na prostoru Istre, a najčešće označavaju ostatke prapovijesnih naselja iz vremena brončanog i željeznog doba (2. i 1. tisućljeće pr. Kr.). Njihov je razmještaj zanimljiv u odnosu na obalni i kopneni dio Poluotoka i to s obzirom na prapovijesnu naseljenost ali i s obzirom na kasnija povijesna razdoblja koja su se izmjenjivala na prostoru Sjevernog Jadrana. Na temelju terenskih istraživanja, korištenja podataka s povijesnih i suvremenih topografskih karata izradit će se detaljni razmještaj toponima i analizirati njihovo postojanje s obzirom na današnja jezična istraživanja hrvatskih i talijanskih dijalekata kao i jezičnih enklava. Pokušat će se dovesti u vezu toponimi, odnosno njihova pojava u prostoru, s granicama, odnosno prostorima na kojima su živjele hrvatska, odnosno slovenska i romanska komponenta. Jedan dio rezultata morao bi pokazati vrijeme njihova nastanka, a drugim bismo utvrdili postojanost imena mjesta, poštivanje zatečenog stanja bez obzira na njihovo porijeklo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Povijest, Arheologija