Pregled bibliografske jedinice broj: 852104
Kockanje mladih u Hrvatskoj – učestalost igranja i zastupljenost problematičnog kockanja
Kockanje mladih u Hrvatskoj – učestalost igranja i zastupljenost problematičnog kockanja // Kriminologija & socijalna integracija, 24 (2016), 2; 24-47 doi:10.31299/ksi.24.2.2 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 852104 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kockanje mladih u Hrvatskoj – učestalost igranja i zastupljenost problematičnog kockanja
(Youth gambling in Croatia – frequency of gambling and the occurrence of problem gambling)
Autori
Ricijaš, Neven ; Dodig Hundrić, Dora ; Huić, Aleksandra ; Kranželić, Valentina
Izvornik
Kriminologija & socijalna integracija (1330-2604) 24
(2016), 2;
24-47
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kockanje ; kockanje mladih ; klađenje ; problematično kockanje ; psihosocijalni problemi ; adolescenti ; srednjoškolci
(gambling ; sports betting ; problem gambling ; psychosocial problems ; adolescents ; youth gambling ; high school students)
Sažetak
Temeljni cilj ovog rada je istražiti zastupljenost kockanja te štetnih psihosocijalnih posljedica kockanja (tzv. problematičnog kockanja) kod hrvatskih srednjoškolaca. Dodatni ciljevi su istražiti rodne razlike te razlike u učestalosti kockanja i izraženosti problema s obzirom na razred (dob) i vrstu školskog usmjerenja. U istraživanju je sudjelovalo n=2.702 učenika svih razreda sva tri hrvatska srednjoškolska programa (tro- i četvero-godišnje strukovne škole te gimnazije) iz 7 gradova (Zagreb, Osijek, Rijeka, Split, Vinkovci, Slavonski Brod i Koprivnica), pri čemu su podjednako zastupljeni mladići (n=1.330, 49.2%) i djevojke (ž=1.372, 50.8%), a prosječna životna dob iznosi Mdob=16.51 (SDdob=1.17). Kako bi se ostvarili ciljevi rada, korišteni su sljedeći instrumenti: Upitnik o općim socio-demografskim podacima, Upitnik aktivnosti kockanja (Ricijaš, Dodig, Huić i Kranželić, 2011) i Kanadski upitnik kockanja adolescenata – CAGI (Tremblay, Stinchfield, Wiebe i Wynne, 2010.). Pritom je istraživanje usmjereno na formalne oblike igara na sreću, odnosno one igre koje se nude od službeno registriranih priređivača na području Republike Hrvatske. Rezultati pokazuju kako je 72.9% srednjoškolaca barem jednom u životu kockalo/kladilo se. Najveći udio učenika ima iskustvo sportskog klađenja i igranja lutrijskih igara, pri čemu je klađenje na sportske rezultate najučestalija igra na sreću. Čak 12.9% srednjoškolaca zadovoljava kriterije za visoku razinu problema povezanih s kockanjem. Utvrđene su i značajne rodne razlike u učestalosti kockanja kao i zastupljenosti štetnih psihosocijalnih problema povezanih s kockanjem u korist mladića, dok su efekti razlika kada je riječ o vrsti škole i razredu/dobi relativno niski. Rezultati pružaju značajne smjernice za buduća istraživanja, planiranje intervencija prema djeci i mladima, te kreiranje socijalnih politika i unaprjeđivanje zakonske regulative.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Valentina Kranželić
(autor)
Dora Dodig Hundrić
(autor)
Neven Ricijaš
(autor)
Aleksandra Huić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- PsychINFO
- Sociological Abstracts
- EBSCO
- DOAJ
- ProQuest
- HRČAK