Pregled bibliografske jedinice broj: 850994
Motorička , , slika'' djece predškolske dobi u taekwon do školi.
Motorička , , slika'' djece predškolske dobi u taekwon do školi. // Zbornik radova 14. međunarodne konferencije , , Kondicijska priprema sportaša'' / I. Jukić., C. Gregov., S. Šalaj., L. Milanović., V. Wertheimer, D. Knjaz (ur.).
Zagreb: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2016. str. 213-216 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 850994 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Motorička , , slika'' djece predškolske dobi u taekwon do školi.
(Motor, , image '' of preschool children in school of tae kwon do.)
Autori
Lorger, Marija, Kruneš, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova 14. međunarodne konferencije , , Kondicijska priprema sportaša''
/ I. Jukić., C. Gregov., S. Šalaj., L. Milanović., V. Wertheimer, D. Knjaz - Zagreb : Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2016, 213-216
Skup
14. međunarodna konferencija , , Kondicijska priprema sportaša''
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.2016. - 27.02.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
motoričke sposobnosti; univerzalna sportska škola; trening
(motor ability; Universal sports school; training)
Sažetak
Cilj rada bio je analizirati motoričke sposobnosti djece predškolske dobi koja su pohađala univerzalnu tae kwon do školu. Istraživanje je provedeno od veljače do svibnja 2015 godine na uzorku od 21 djeteta (12 dječaka i 9 djevojčica), članova tae kwon do kluba „Feniks-Vukomerec“ iz Zagreba u dobi od 4.5 do 6.5 godina. Motorički status sudionika istraživanja procjenjen je baterijom od devet motoričkih testova koji su standardizirani i korišteni u ranijim istraživanja na u predškolskoj dobi djece (De privitello i sur, 2007., Hraste, Đurović Matas, 2009). Djeca su sudjelovala u programu vježbanja koji se provodi tri puta na tjedan po sat i pol. U ovaj vremenski raspon (90 min) uključeno je presvlačenje djece u sporsku opremu, priprema tatamija (spužvasta podloga za borilačke sportove) na kojemu djeca treniraju, aktivno vježbanje i odmori između etapa vježbanja.Rezultati dobiveni u ovom istraživanju mogu se smatrati zadovoljavajućim s obzirom da su njihove vrijednosti u usporedbi s rezultatima ranijih istraživanja bolje u pokazateljima koje je bilo moguće usporediti. Kvantitativne razlike između djevojčica i dječaka u određenim testovima su vrlo male, a statistički značajna razlika uočena je samo u manifestaciji koordinacije (premještanje tijela u prostoru - poligon natraške), temeljem Mann-Whitney U testa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija