Pregled bibliografske jedinice broj: 850988
KERAMIČKI SVJEDOCI ŽIVOTA U LEGIJSKOM LOGORU BURNUM
KERAMIČKI SVJEDOCI ŽIVOTA U LEGIJSKOM LOGORU BURNUM // VIZIJA I IZAZOVI UPRAVLJANJA ZAŠTIĆENIM PODRUČJIMA PRIRODE U REPUBLICI HRVATSKOJ AKTIVNA ZAŠTITA I ODRŽIVO UPRAVLJANJE U NACIONALNOM PARKU “KRKA”
Šibenik, Hrvatska, 2015. (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 850988 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KERAMIČKI SVJEDOCI ŽIVOTA U LEGIJSKOM LOGORU BURNUM
(CERAMIC WITNESSES OF LIFE IN legionary camp BURNUM)
Autori
Borzić, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Skup
VIZIJA I IZAZOVI UPRAVLJANJA ZAŠTIĆENIM PODRUČJIMA PRIRODE U REPUBLICI HRVATSKOJ AKTIVNA ZAŠTITA I ODRŽIVO UPRAVLJANJE U NACIONALNOM PARKU “KRKA”
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 28.09.2015. - 03.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Burnum; rimska keramika; rimska vojska
(Burnum; Roman pottery; Roman legions)
Sažetak
Legijski logor u Burnumu u jeku je svoje opstojnosti tijekom 1. stoljeća nakon Krista bio mjesto intenzivnih aktivnosti usmjerenih k efikasnom zadovoljavanju svih potreba vojnog života. Dosta informacija o tome donose i rimski pisani izvori, ali u opipljivom smislu tek suvremena arheološka znanost svojim istraživanjima ima priliku sebi objasniti, a ostaloj javnosti na moderan način prezentirati svakodnevnicu jednog takvog sustava kakvog je predstavljala rimska vojska. Veliku ulogu u tome ima i obrada sitnog arheološkog materijala, odnosno onih vrsta predmeta korištenih na dnevnoj i osobnoj razini. Među njima se svojom brojnošću i raznovrsnošću posebno ističu keramički predmeti. Njihovom se, prije svega, namjenskom analizom otvaraju brojne mogućnosti vizualizacije života rimskih vojnika, što je i smjer u kojem je zamišljen cilj izlaganja. Njime bi se prikazao dio rezultata rada na keramičkom materijalu pronađenom prilikom desetogodišnjeg arheološkog angažmana na Burnumu, prije svega njegovo namjensko klasificiranje temeljeno na konkretnim primjerima (stolno, kuhinjsko, skladišno-transportno, kultno, arhitektonsko strukturalno-dekorativno i dr.), čime bi se pružila osnova ideji daljnje promocije bogate rimske materijalne ostavštine na području Nacionalnog parka „Krka“.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija