Pregled bibliografske jedinice broj: 850834
Politika prilagodbe klimatskim promjenama i njeno finaciranje
Politika prilagodbe klimatskim promjenama i njeno finaciranje // Međunarodni kongres Energija i okoliš 2008 = International Congress Energy and the Environment 2008 / Franković, Bernard (ur.).
Rijeka: Hrvatski savez za sunčevu energiju, 2016. str. 31-40 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 850834 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politika prilagodbe klimatskim promjenama i njeno finaciranje
Autori
Šverko Grdić, Zvonimira
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Međunarodni kongres Energija i okoliš 2008 = International Congress Energy and the Environment 2008
/ Franković, Bernard - Rijeka : Hrvatski savez za sunčevu energiju, 2016, 31-40
ISBN
978-953-688612-8
Skup
Međunarodni kongres Energija i okoliš 2008 = International Congress Energy and the Environment 2008
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 25-27.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
klimatske promjene ; politika prilagodbe ; financiranje
(climate change ; adaptation ; financing)
Sažetak
Proces prilagodbe pretpostavlja da su klimatske promjene nešto što se događa i pokušava identificirati korake koji se mogu poduzeti kako bi se ograničile njene nepovoljne posljedice i pokušale iskoristiti povoljne prilike. To predstavlja ključni odgovor za smanjivanje osjetljivosti na klimatske promjene. Procjenu troškova prilagodbe klimatskih promjenama analizirale su različite institucije poput: UNFCC, Svjetske banke, UNDP-a, dr. i zanimljivo je da se procjene razlikuju s obzirom na korištenu metodologiju procjena šteta. U cilju što uspješnije prilagodbe klimatskim promjenama potrebno je da budu dostupna financijska sredstva, posebice siromašnim zemljama, budući da klimatske promjene neće imati jednak utjecaj na sve dijelove svijeta već će njezini siromašniji dijelovi biti nefleksibilni a prilagodba će biti duga i teška. S druge strane u razvijenim zemljama troškovi prilagodbe neće predstavljati veliki udio u bruto domaćem proizvodu iz razloga što je u tim zemljama standard infrastrukture, usluga i izgradnje na visokoj razini. Rješavanje problema financiranja može se realizirati uključivanjem poslovnih zajednica, države i mnogih fondova na globalnoj razini. Cilj rada je istaknuti financijske potrebe za projekte prilagodbe u budućnosti na Svjetskoj razini. Metodom komparacije i usporednom analizom istražit će se izvori financiranja procesa prilagodbe. U radu će se ukratko objasniti pojam klimatskih promjena te proces prilagodbe, ali i načini financiranja projekata koji se odnose na prilagodbu klimatskim promjenama.
Izvorni jezik
Hrvatski