Pregled bibliografske jedinice broj: 849655
Klimatske prilike Grobnišćine prema digitalnih kartama Klimatskog atlasa Hrvatske
Klimatske prilike Grobnišćine prema digitalnih kartama Klimatskog atlasa Hrvatske // Grobnički zbornik / Zubčić, Sanja (ur.).
Rijeka: Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine, 2021. str. 208-225 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 849655 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Klimatske prilike Grobnišćine prema digitalnih kartama Klimatskog atlasa Hrvatske
(Climate characteristics of Grobnišćina derived from digital maps of Climate atlas of Croatia)
Autori
Nimac, Irena ; Perčec Tadić, Melita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Grobnički zbornik
/ Zubčić, Sanja - Rijeka : Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine, 2021, 208-225
Skup
Grobnišćina; tragovi, znakovi i smjerokazi
Mjesto i datum
Grobnik, Hrvatska, 05.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
digitalne klimatske karte, Klimatski Atlas Hrvatske ; Grobnišćina
(digital climate maps ; Climate Atlas of Croatia ; Grobnišćina)
Sažetak
Grobnišćina je geografski malo područje koje se pruža od Riječkog zaljeva na obali do Gorskog Kotara u unutrašnjosti. U skladu s time, klima ovog područja kreće se u rasponu od umjereno tople sredozemne klime u područjima bližim moru do snježno šumske klime u višim planinskim područjima, sukladno klimatološkim karatama u Klimatskom atlasu Hrvatske (Zaninović et al. 2008). S obzirom da na ovom području ne postoje meteorološke postaje koje bi mogle dati direktnu informaciju o vrijednostima meteoroloških parametara, digitalne klimatološke karte visoke prostorne rezolucije jedini su izvor na temelju kojega se može dati ocjena klime ovog područja. U digitalnim kartama parametri na lokacijama na kojima ne postoje mjerenja procijenjeni su geostatističkim metodama na temelju izmjerenih vrijednosti na svim meteorološkim postajama Državnog hidrometeorološkog zavoda. Prema vrijednostima s digitalnih karata analizirani su godišnji hodovi temperaturnih, oborinskih i parametara osunčanosti za općine Čavle i Jelenje kao i na lokacijama grada Grobnika i Cerničkog vrha, te na lokacijama Hahlića, Snježnika i Rijeke. Najveće klimatske razlike na području Grobnišćine javljaju se upravo između sjeveroistočnog planinskog dijela koji je u prosjeku hladniji i kišniji od jugozapadnog područja bližeg moru. Budući da se obje općine Čavle i Jelenje protežu u SW-NE smjeru, razlike u klimatskim parametrima nisu velike. Ipak, zbog u prosjeku niže nadmorske visine, kao i manje udaljenosti od mora, općina Čavle ima nešto višu temperaturu u odnosu na općinu Jelenje, kao i veći broj toplih dana i toplih noći te manji broj hladnih dana. Karakteristično za Liku i Gorski kotar, kao i obalno područje, veći dio oborine padne u hladnijem dijelu godine. Tako je u obje općine najkišnija sezona jesen, a najmanje kišna ljeto, s time da su te vrijednosti nešto više za općinu Jelenje. Kao ocjena ugodnosti područja za provođenje aktivnosti na otvorenom koristi se ekvivalentna fiziološka temperatura (PhET). Za područje Grobnišćine prema PhET vrijednostima kroz veći dio godine je ugodno svježe do ugodno toplo. Jedino je u hladnijem dijelu godine, a posebice u planinskom području, osjet ugode vrlo hladno.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod