Pregled bibliografske jedinice broj: 848273
Utjecaj defolijacije inbred linija kukuruza na prinos
Utjecaj defolijacije inbred linija kukuruza na prinos // Zbornik sažetaka 51. hrvatskog i 11. međunarodnog simpozija agronoma / Pospišil, Milan ; Vnučec, Ivan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 53-54 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 848273 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj defolijacije inbred linija kukuruza na prinos
(The impact of defoliation of maize inbred lines on yield)
Autori
Volenik, Mirna ; Marić, Sonja ; Ocvirk, Dijana ; Jambrović, Antun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 51. hrvatskog i 11. međunarodnog simpozija agronoma
/ Pospišil, Milan ; Vnučec, Ivan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016, 53-54
ISBN
978-953-7878-53-5
Skup
51. hrvatski i 11. međunarodni simpozija agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.02.2016. - 18.02.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
defolijacija ; inbred linije ; prinos ; sjemenska proizvodnja
(defoliation ; inbred lines ; yield ; seed production)
Sažetak
Prinos zrna kukuruza jako je vezan za LAI (Leaf Area Index) i učinkovitost lisne mase u fotosintezi. Defolijacijski tretmani mogu utjecati na pristupačnost asimilata u fazi nalijevanja zrna i u konačnici na proizvodnju sjemena. Kako bi se osigurala genetska čistoća proizvedenog sjemena, u sjemenskoj proizvodnji hibridnog sjemena potrebno je ukloniti sve metlice na majčinskim biljkama. Prilikom čupanja metlica uvijek se iščupaju i gornji listovi biljke zajedno s metlicom. Broj iščupanih listova ovisi o morfologiji biljke, vremenu čupanja metlice u odnosu na vrijeme pojave metlice, polinaciji i izlasku svile. Pokus proveden na Poljoprivrednom institutu Osijek 2013. godine postavljen je s ciljem dobivanja informacija o gubicima u proizvodnji sjemena prilikom čupanja prevelikog broja listova tijekom emaskulacije biljaka. Pokus je postavljen po slučajnom blok rasporedu u tri ponavljanja. U pokusu je ispitano devet inbred linija Poljoprivrednog instituta Osijek iz različitih FAO grupa. Defolijacija je izvedena u pet tretmana: T1- uklonjena samo metlica, T2- uklonjena metlica i dva lista, T3- kontrola, T4- uklonjena metlica i četiri lista, T5- uklonjena metlica i šest listova. Defolijacija je obavljena ručno. Rezultati su ovisno o genotipu pokazali da se prinos zrna smanjio za 8, 6-15, 1% u T1, 3, 7- 17% u T2, 12, 3-41% u T4 i 12, 1-69, 9% u T5 u odnosu na kontrolu (T3). Rezultati pokusa pokazuju da se uklanjanjem velikog broja gornjih listova prilikom čupanja metlica značajno smanjuje fotosintetski aparat koji je od velike važnosti u sjemenskoj proizvodnji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek