Pregled bibliografske jedinice broj: 848005
Pravno uređenje pozitivne diskriminacije kroz poseban osvrt na primjer Indije
Pravno uređenje pozitivne diskriminacije kroz poseban osvrt na primjer Indije. Zagreb: Hrvatska Udruga za Ustavno Pravo, 2015 (monografija)
CROSBI ID: 848005 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravno uređenje pozitivne diskriminacije kroz poseban osvrt na primjer Indije
(Regulation of positive discrimination with special emphasis on the example of India)
Autori
Horvat Vuković, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Hrvatska Udruga za Ustavno Pravo
Grad
Zagreb
Godina
2015
Stranica
383
ISBN
978-953-56700-3-2
Ključne riječi
antidiskriminacijsko pravo ; supstancijalna jednakost ; pozitivna diskriminacija ; dostojanstvo ; nearbitrarnost ; distributivna pravičnost ; korektivna pravičnost ; subordinacija ; kvote ; Indija
(antidiscrimination law ; substantive equality ; positive discrimination ; dignity ; non-arbitrariness ; distributive justice ; corrective justice ; subordination ; quotas ; India)
Sažetak
Izlaže se ideja supstancijalne jednakosti kroz njeno opće teorijsko utemeljenje, i ukazuje na nužnost njezinog nastanka i razvoja u svjetlu nedostatnosti modela formalne jednakosti. Na taj način se daje teorijsko i terminološko zaleđe istraživanja specifičnosti indijske doktrine jednakosti i njenog modela rezervacijskih kvota. Indija se pozicionira u odnosu na opći okvir prava jednakosti i omogućava se povlačenje paralela sa komparativnim sustavima (SAD, EU i RH, JAR i Kanada) i formiranje zaključaka o prednostima i nedostacima rezervacijskog modela supstancijalne jednakosti. Razlike među uspoređivanim pravnim sustavima su velike, ali u kolačnici služe da otkriju srž ideje jednakosti koju dijele - neovisno o različitim pristupima njenom ostvarenju. Indijski sustav predstavlja komparativno najstariji i najopsežniji primjer primjene anti-subordinacijske teorije, za koju se smatra da je najprikladnija za postizanje pravednijeg i integriranijeg društva. Upravo analizom indijskog prava se pokazuju dobre, ali i neuralgične točke pozitivno-diskriminacijske ideje. O toj ideji u hrvatskoj znanosti još ne postoji pregledna monografija ili detaljnije istraživanje koje bi izlazilo iz okvira pojedine uske grane prava kao što su europsko ili radno pravo, pa ova knjiga predstavlja prilog detaljnijem izučavanju tog propulzivnog i iznimno važnog područja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2502 - Izgradnja demokratskih ustavnopravnih institucija RH u razvojnoj perspektivi (Smerdel, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Ana Horvat Vuković
(autor)