Pregled bibliografske jedinice broj: 847976
Nesteroidni protuupalni lijekovi – svojstva, mehanizam djelovanja, primjena i kontrola
Nesteroidni protuupalni lijekovi – svojstva, mehanizam djelovanja, primjena i kontrola // Veterinarska stanica : znanstveno-stručni veterinarski časopis, 47 (2016), 6; 523-532 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 847976 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nesteroidni protuupalni lijekovi – svojstva, mehanizam djelovanja, primjena i kontrola
(Nonsteroidal anti-inflammatory drugs - characteristics, mechanism of action, application and control)
Autori
Božić Luburić, Đurđica ; Bilandžić, Nina ; Radojčić Redovniković, Ivana ; Varenina, Ivana ; Varga, Ines ; Solomun Kolanović, Božica
Izvornik
Veterinarska stanica : znanstveno-stručni veterinarski časopis (0350-7149) 47
(2016), 6;
523-532
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
analgetici ; nesteroidni protuupalni lijekovi ; ciklooksigenaza ; ostaci ; UHPLC
(analgesic ; nonsteroidal anti-inflammatory drugs ; cyclooxygenase ; residues ; UHPLC)
Sažetak
Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSPL) (engl. Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs, NSAID) su farmaceutici analgetskog, protuupalnog i antipiretskog djelovanja. Po kemijskoj strukturi su heterogena skupina spojeva i gotovi svi su organske kiseline s izuzetkom derivata koksiba i pirazolona. Njihov farmakološki učinak je inhibicijsko djelovanje enzima ciklooksigenaze (engl. cyclooxygenase, COX) koji je ključni enzim u biosintetskom putu prostaglandina. Prema djelovanju na COX ovisno o tome inhibiraju li obje izoforme (COX-1 i COX-2) ili samo COX-2, dijele se na neselektivne i selektivne COX-2 inhibitore. Većina NSPL-a registriranih u Hrvatskoj su neselektivni inhibitori COX. Klasični NSPL-i (acetilsalicilatna kiselina, ibuprofen, diklofenak) su neselektivni, tj. podjednako inhibiraju obje izoforme COX pa zato imaju izraženije nuspojave na sluznicu probavnog sustava i bubrege. Osim u liječenju boli NSPL-i se koriste i za snižavanje povišene tjelesne temperature te za liječenje reumatskih bolesti zbog čega se često nazivaju i antireumaticima. Procjenjuje se da ih svakodnevno uzima veliki broj ljudi. U posljednje se vrijeme pojedini NSPL-i sve više koriste za prevenciju srčano-žilnih bolesti i moždanog udara kao i za liječenje tumora. NSPL-i se široko primjenjuju u veterinarskoj medicini (npr. liječenja mastitisa kod mliječnih krava), kao i za smirenje životinja tijekom transporta, prije klanja kako bi se spriječila agregacija trombocita te radi sekundarnih farmakoloških učinaka kako bi se poboljšale neke značajke kvalitete mesa. Primjenom NSPL-a u uzgoju životinja za proizvodnju hrane njihovi ostaci (rezidue) se mogu pojaviti u prehrambenim proizvodima životinjskog podrijetla. Ostaci NSPL-a u biološkom materijalu predstavljaju problem zbog mogućih negativnih učinaka na probavni, srčano-žilni i mokraćno-spolni sustav kao i druge organske sustave te je nužna i opravdana stroga kontrola ostataka NSPL-a u takvim uzorcima. Danas se u njihovoj kontroli koriste multi-rezidualne metode određivanja koje omogućuju istovremenu identifikaciju i kvantifikaciju više od 25 najčešće primjenjivanih NSPL-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb,
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Ivana Varenina
(autor)
Ivana Radojčić Redovniković
(autor)
Nina Bilandžić
(autor)
Božica Solomun
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts