Pregled bibliografske jedinice broj: 847521
RAZINA KVALITETE ŽIVOTA STARIJIH OSOBA UKLJUČENIH U FIZIOTERAPIJSKU SKRB
RAZINA KVALITETE ŽIVOTA STARIJIH OSOBA UKLJUČENIH U FIZIOTERAPIJSKU SKRB // Knjiga sažetaka. 3. HRVATSKI GERONTOLOŠKI I GERIJATRIJSKI KONGRES s međunarodnim sudjelovanjem, 15. – 17. studenog 2016., Opatija, Hrvatska. / Anić, Branimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski lječnički zbor, 2016. str. 82-82 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 847521 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
RAZINA KVALITETE ŽIVOTA STARIJIH OSOBA UKLJUČENIH U FIZIOTERAPIJSKU SKRB
(QUALITY OF LIFE LEVER FOR ELDERLY PERSONS INVOLVED IN PHYSIOTHERAPY CARE)
Autori
Telebuh, Mirjana: Bertić, Želimir ; Herc, Mladen ; Maskoun, M ; Maček, Zdravko, Znika, Mateja ; Balagović, Ivan ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka. 3. HRVATSKI GERONTOLOŠKI I GERIJATRIJSKI KONGRES s međunarodnim sudjelovanjem, 15. – 17. studenog 2016., Opatija, Hrvatska.
/ Anić, Branimir - Zagreb : Hrvatski lječnički zbor, 2016, 82-82
Skup
3. HRVATSKI GERONTOLOŠKI I GERIJATRIJSKI KONGRES s međunarodnim sudjelovanjem, 15. – 17. studenog 2016., Opatija, Hrvatska.
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.11.2016. - 17.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kvaliteta života ; starije osobe ; fizioterapijska skrb
(quality of life ; elderly ; physiotherapy care)
Sažetak
Uvod: Unazad tridesetak godina sve više raste interes za znanstvenu analizu kvalitete života te proučavanje i praćenje stupnja kvalitete života u kojem pojedinci žive. Cilj ovog rada je utvrditi razlike u doživljaju kvalitete života osoba starije životne dobi, starijih od 65 godina obzirom na oblik fizioterapijske skrbi. Metode rada: U istraživanju je sudjelovalo 60 ispitanika. Prosječna starost ispitanika je bila 76, 3 godine. Ispitanici su bili podijeljeni u 3 skupine, po 20 ispitanika u svakoj skupini. 1. skupinu sačinjavali su ispitanici smješteni u domu za starije i nemoćne i korisnici fizikalne terapije, 2. skupinu činili su korisnici fizikalne terapije u vlastitom domu, a u 3. su skupini bili ispitanici koji žive u svom domu i nisu korisnici fizikalne terapije. Svi ispitanici su sa područja Zagrebačke županije. U svrhu ovog istraživanja korišten je upitnik kvalitete života WHOQOL-BREF koji je kraći oblik upitnika WHOQOL-100. Rezultati i rasprava: Rezultati ukazuju na postojanje razlika između skupina u tri varijable. Prva razlika je ona u domeni “Fizičko zdravlje” F(2, 57)=8, 602, p<0, 01, a Sheffe post hoc test potvrđuje da je razlika statistički značajna između druge i treće skupine ispitanika. Druga razlika je u procijeni „Kvalitete života“ F(2, 57)= 4, 366, p<0, 023. Iz Sheffe post hoc testa je vidljivo da je ta razlika značajna između prve i treće skupine ispitanika, no nema razlike kada uspoređujemo drugu skupinu s prvom i trećom. Treća razlika je u procijeni „Općeg zdravstvenog stanja“ F(2, 57)= 4, 386, p<0, 017. Razlika postoji između treće i druge skupine, to jest, između ispitivane skupine koja živi u svom domu i ne prima fizikalnu terapiju i skupine koja prima fizikalnu terapiju u svome domu. Zaključak: Razina kvalitete života se često izjednačava s pojmom zdravlja, a prema mnogim autorima doprinosi kvaliteti života, što je pokazalo i ovo istraživanje. Provedeno istraživanje pokazalo je da postoji razlika procjene kvalitete života u cjelini i općeg zdravlja ispitanika te da postoji razlika po domenama kvalitete života između sve 3 skupine ispitanika. U budućim istraživanjima moglo bi se specifičnije utvrditi razloge slabije kvalitete života kroz detaljniju analizu čestica unutar pojedinih domena kvalitete života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Zdravstveno veleučilište, Zagreb,
Veleučilište "Lavoslav Ružička" u Vukovaru