Pregled bibliografske jedinice broj: 846845
Ekotoksikološki učinak natrijevog metasilikata na zelenu (Hydra viridissima Pallas, 1766) i smeđu hidru (Hydra oligactis Pallas, 1766)
Ekotoksikološki učinak natrijevog metasilikata na zelenu (Hydra viridissima Pallas, 1766) i smeđu hidru (Hydra oligactis Pallas, 1766), 2016., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 846845 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekotoksikološki učinak natrijevog metasilikata na zelenu (Hydra viridissima Pallas, 1766) i smeđu hidru (Hydra oligactis Pallas, 1766)
(Ecotoxicological effect of sodium metasilicate on green (Hydra viridissima Pallas, 1766) and brown hydra (Hydra oligactis Pallas, 1766))
Autori
Šimičev, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2016
Stranica
49
Mentor
Kovačević, Goran
Neposredni voditelj
Romana Gracan
Ključne riječi
topivi silikati; toksičnost; endosimbioza; slatkovodni ekosustavi
(soluble silicates; toxycology; endosymbiosis; freshwater ecosystems)
Sažetak
Hidra je slatkovodni beskralježnjak iz koljena žarnjaka. Zelena se hidra ističe prisutnošću jednostaničnih endosimbiotskih algi u svojim gastrodermalnim mioepitelnim stanicama. Natrijev metasilikat sintetički je spoj koji kao rezultat antropogenog djelovanja dospijeva u okoliš te je poznavanje njegovog učinka na žive organizme važno za održivost ekosustava. U ovom radu istraživao se učinak natrijevog metasilikata na zelenu i smeđu hidru. Cilj istraživanja bio je odrediti postoji li razlika u toksičnosti spoja na dvije vrste hidri, te da li endosimbiotski odnos daje zelenoj hidri prednosti u odgovoru na nepovoljne uvjete okoliša. Hidre su tretirane s četiri koncentracije te su tijekom tri dana promatrane morfološke, bihevioralne i reproduktivne promjene. Za analizu citološko - histoloških i morfometrijskih promjena izrađeni su standardni trajni preparati zelenih hidri. Utvrđeno je kako natrijev metasilikat u subletalnim koncentracijama u zelenih i smeđih hidri uzrokuje migraciju, smanjenu podražljivost, oštećenje lovki i promjenu oblika tijela. U zelenih je hidri štetan učinak najizraženiji bio prvi dan nakon tretiranja, a u smeđih hidri trećeg dana. Spoj je uzrokovao oštećenja staničnih slojeva i mezogleje te promjenu u položaju algi unutar stanica. Subletalne koncentracije natrijevog metasilikata izazvale su morfološka oštećenja i bihevioralne promjene u obje vrste hidri, iako su promjene su bile intenzivnije u smeđe hidre.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb