Pregled bibliografske jedinice broj: 846423
Uloga obiteljskog liječnika u ranom otkrivanju oboljelih od Alzheimerove bolesti i drugih demencija
Uloga obiteljskog liječnika u ranom otkrivanju oboljelih od Alzheimerove bolesti i drugih demencija // Alzheimerova bolest i druge demencije – rano otkrivanje i zaštita zdravlja / Tomek-Roksandić, Spomenka ; Mimica, Ninoslav ; Kušan Jukić, Marija (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2017. str. 131-139
CROSBI ID: 846423 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga obiteljskog liječnika u ranom otkrivanju oboljelih od Alzheimerove bolesti i drugih demencija
(The role of family doctor in early detection of persons with Alzheimer's disease and other dementias)
Autori
Kumbrija, Suzana ; Tomasović Mrčela, Nada ; Kašuba Lazić, Đurđica ; Hanževački, Miroslav ; Tomek Roksandić, Spomenka ; Katić, Milica ; Cerovečki Venija ; Kušan Jukić, Marija ; Mimica, Ninoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Alzheimerova bolest i druge demencije – rano otkrivanje i zaštita zdravlja
Urednik/ci
Tomek-Roksandić, Spomenka ; Mimica, Ninoslav ; Kušan Jukić, Marija
Izdavač
Medicinska naklada
Grad
Zagreb
Godina
2017
Raspon stranica
131-139
ISBN
978-953-176-767-5
Ključne riječi
Alzheimerova bolest, demencija, liječnik, obiteljski, otkrivanje, rano
(Alzheimer's disease, dementia, doctor, family, detection, early)
Sažetak
Uloga liječnika specijalista opće/obiteljske medicine (SOM) u interdisciplinarnom timu sastavljenom od stručnjaka različitih profesionalnih profila nezamjenjiva je u ranom prepoznavanju simptoma demencije, upućivanja na dijagnostiku i specijalističku konzultaciju, te sudjelovanju u liječenju i praćenju bolesti, a posebice u organizaciji skrbi i pružanju trajne pomoći i potpore obitelji u skrbi za bolesnika s dijagnozom Alzheimerove bolesti (AB). Ključni za dijagnosticiranje kognitivnih oštećenja u starijih bolesnika jesu anamneza i heteroanamneza, klinički pregled i procjena kognitivnih funkcija s pomoću jednostavno primjenjivih ljestvica/instrumenata, tako da se dijagnoza demencije u najvećem broju slučajeva može postaviti u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Najprimjereniji testovi za detekciju kognitivnog oštećenja u rutinskom radu specijalista opće/obiteljske medicine jesu: General Practitioner Assessmerit ofCognition (GPCOG), Mini-Cog i Mernory Impairment Screen (MIS). To su testovi za čiju izvedbu treba najviše 5 minuta vremena, klinički su prihvatljivi, efektivni te minimalno ovise o utjecaju edukacije, jezika ili pacijentove etničke pripadnosti. Nakon što je postavljena vjerojatna dijagnoza kognitivnog oštećenja, ciljevi su daljnjih dijagnostičkih pretraga (laboratorijski testovi i slikovne dijagnostičke pretrage) otkrivanje komorbiditetnih bolesti koje mogu utjecati na ko- gniciju, potvrda uzroka demencije ili otkrivanje rijetkih uzroka reverzibilne demencije. Značajna uloga liječnika obiteljske medicine jest u tome što pacijentima pruža kontinuiranu i sveobuhvatnu zaštitu kroz dugo razdoblje te stječe uvid u sve zdravstvene probleme, obiteljske i socijalne okolnosti života koje mogu utjecati na pojavnost patološkoga stanja ili modifikaciju razvoja i tijeka bolesti, a osobito na specifičnosti u gerijatrijskih bolesnika. Ključne riječi: liječnik specijalist opće/obiteljske medicine (SOM), Alzheimerova bolest i druge demencije, testovi za detekciju kognitivnog oštećenja u općoj/obiteljskoj medicini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Sveučilište Libertas
Profili:
Milica Katić
(autor)
Spomenka Tomek-Roksandić
(autor)
Nada Tomasović Mrčela
(autor)
Đurđica Kašuba Lazić
(autor)
Miroslav Hanževački
(autor)
Marija Kušan Jukić
(autor)
Ninoslav Mimica
(autor)