Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 846401

Alzheimerova bolest i dugovječnost – kako to pomiriti


Mimica, Ninoslav; Kušan Jukić, Marija
Alzheimerova bolest i dugovječnost – kako to pomiriti // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskog liječničkog zbora. Suplement, 138 (2016), Suppl. 2; 32-33 (podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)


CROSBI ID: 846401 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Alzheimerova bolest i dugovječnost – kako to pomiriti
(Alzheimer's disease and longevity - how to reconcile)

Autori
Mimica, Ninoslav ; Kušan Jukić, Marija

Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskog liječničkog zbora. Suplement (1330-4917) 138 (2016), Suppl. 2; 32-33

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, sažetak, stručni

Ključne riječi
Alzheimerova bolest; demencija; dugovječnost
(Alzheimer's disease; dementia; longevity)

Sažetak
Jedno od najvećih postignuća čovjeka, onoga što je svojim radom, trudom i željom postigao, jest da je poletio, ali isto tako, ako ne i veće postignuće, je produženje prosječnog ljudskog vijeka. Jedno i drugo se bilježi u posljednjih 100 godina. U odnosu na pračovjeka koji je vjerojatno isto želio letjeti, dok je gol i bos skupljao i lovio hranu, a koji je rijetko poživio dulje od 30-tak godina, moderan čovjek je evolucijski, postupno tu granicu udvostručio, na nekih 60-tak godina, ali još uvijek nije bio poletio. Tako je bilo relativno dugo, ali to čovjeku nikako nije bilo dovoljno jer je on oduvijek maštao o letenju, ali i o eliksiru koji bi mu omogućio dugotrajni život. U to vrijeme samo izuzetno, a nikako prosječno, su pojedinci tu granicu premašivali. Iako eliksir dugovječnosti još uvijek nije pronađen, dogodila su se druga civilizacijska poboljšanja – čovjek je poletio, i to ne samo po našem nebu, nego se vinuo i u svemir. Drugi tehnološki napredak, onaj u proizvodnji hrane, poboljšanju općeg standarda stanovanja i življenja, napredak u preventivnoj i kurativnoj medicini, itd., (in)direktno su doveli do produljenja ljudskog života, sada već na gotovo 300% od onog prvobitnog. Da je to upravo tako najbolje svjedoči značajna razlika, koja još uvijek postoji, ali se isto tako i smanjuje kako se te zemlje razvijaju, u prosječnoj duljini života između tzv. razvijenih zemalja i zemalja u razvoju. Danas je očekivana životna dob, poglavito za žene, u Japanu prešla 90 godina, a slično je i u mnogim zemljama zapadnog svijeta, uključujući Hrvatsku. Za očekivati je da će uskoro svatko od nas osobno poznavati nekog stogodišnjaka. Guinness-ova knjiga svjetskih rekorda govori o dokumentiranoj ljudskoj dugovječnosti i preko 122 godine, te uvodi novu prestižnu kategoriju tzv. superstogodišnjaka, onih 111+, kojih je 2014. pobrojano čak 73 u svijetu. Kako se sve čini, u ne tako dalekoj budućnosti i oni će biti naši uobičajeni susjedi, iz razloga što ljudi žele živjeti dulje, po mogućnosti kao Matuzalem (koji je navodno živio 969 godina). Međutim, nažalost, sve ima svoju cijenu, pa tako i dugovječnost. Tipična bolest III. životne dobi je Alzheimerova bolest, čiji rizik razbolijevanja raste s godinama života, no čini se da taj rizik od oko 50% postiže plato s nekih 90 godina i da ipak ne raste dalje. Pred svima nama je sada riješiti problem, kako živjeti dugo a bez AB, ili makar za početak, kako reducirati rastući rizik razbolijevanja od AB i kako živjeti kvalitetnije s AB. To je sigurno moguće, kroz određene preventivne mjere i znanstvena istraživanja, no trebati će vremena i puno ulaganja. Nema sumnje da je taj san ostvariv. Dugo vremena čovjek nije mogao letjeti, a sada svi lete, za vjerovati je da će tako u budućnosti i dugi život bez Alzheimera za sve biti moguć.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Ninoslav Mimica (autor)

Avatar Url Marija Kušan Jukić (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Mimica, Ninoslav; Kušan Jukić, Marija
Alzheimerova bolest i dugovječnost – kako to pomiriti // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskog liječničkog zbora. Suplement, 138 (2016), Suppl. 2; 32-33 (podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
Mimica, N. & Kušan Jukić, M. (2016) Alzheimerova bolest i dugovječnost – kako to pomiriti. Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskog liječničkog zbora. Suplement, 138 (Suppl. 2), 32-33.
@article{article, author = {Mimica, Ninoslav and Ku\v{s}an Juki\'{c}, Marija}, year = {2016}, pages = {32-33}, keywords = {Alzheimerova bolest, demencija, dugovje\v{c}nost}, journal = {Lije\v{c}ni\v{c}ki vjesnik : glasilo Hrvatskog lije\v{c}ni\v{c}kog zbora. Suplement}, volume = {138}, number = {Suppl. 2}, issn = {1330-4917}, title = {Alzheimerova bolest i dugovje\v{c}nost – kako to pomiriti}, keyword = {Alzheimerova bolest, demencija, dugovje\v{c}nost} }
@article{article, author = {Mimica, Ninoslav and Ku\v{s}an Juki\'{c}, Marija}, year = {2016}, pages = {32-33}, keywords = {Alzheimer's disease, dementia, longevity}, journal = {Lije\v{c}ni\v{c}ki vjesnik : glasilo Hrvatskog lije\v{c}ni\v{c}kog zbora. Suplement}, volume = {138}, number = {Suppl. 2}, issn = {1330-4917}, title = {Alzheimer's disease and longevity - how to reconcile}, keyword = {Alzheimer's disease, dementia, longevity} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font