Pregled bibliografske jedinice broj: 845993
Obitelj u raskoraku između visokih očekivanja i nesuportivnog društvenog konteksta - izazov za djelovanje socijalnih radnika
Obitelj u raskoraku između visokih očekivanja i nesuportivnog društvenog konteksta - izazov za djelovanje socijalnih radnika // Sigurna obitelj- stabilno društvo: Obitelj u fokusu socijalnog rada - Zbornik sažetaka VII. konferencija socijalnih radnika, Opatija 12.-14.10.2016.
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2016. str. 10-10 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 845993 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obitelj u raskoraku između visokih očekivanja i nesuportivnog društvenog konteksta - izazov za djelovanje socijalnih radnika
(Family between the high expectations and unsupportive social context - a challenge for social work)
Autori
Blažeka Kokorić, Slavica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sigurna obitelj- stabilno društvo: Obitelj u fokusu socijalnog rada - Zbornik sažetaka VII. konferencija socijalnih radnika, Opatija 12.-14.10.2016.
/ - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2016, 10-10
Skup
Sigurna obitelj- stabilno društvo: Obitelj u fokusu socijalnog rada
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 12.10.2016. - 14.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
obitelj; promjene; prilagodba; rizici iz okruženja; nova ravnoteža
(family; change; adaptation; risks from the environment; a new balance)
Sažetak
Rezultati različitih recentnih istraživanja, kao i svakodnevni javni i privatni diskurs u kojem se isprepliće tema obitelji, svjedoče o tome da se od obitelji danas jako puno očekuje, kako na individualnoj, privatnoj razini, tako i na širem, društvenom planu. Istovremeno procesi modernizacije i individualizacije te rizici koje oni sa sobom nose, a s kojima je sve više zahvaćeno i hrvatsko društvo, usmjereni su „protiv obitelji“. Primjerice, svakodnevno svjedočimo činjenici da je suvremeni način života pun nestalnosti i brzih promjena. Brze promjene vidljive su u profesionalnom okruženju, no one su sve vidljive i u načinu obiteljskog života. Brojne situacije s kojima se danas moraju suočavati obitelji bile su naraštajima prije zasigurno nezamislive. Suočavanje s brzim promjenama donosi za članove obitelji brojne nove izazove. Nedostatak stabilnosti unosi u obitelji često osjećaj nesigurnosti, nezadovoljstva, straha od nepoznatog, no istovremeno nudi neke nove mogućnosti, potiče razvoj novih vještina i uspostavu nove ravnoteže u obiteljskom funkcioniranju. U ovom izlaganju najprije će biti naglasak na problematiziranju nekih specifičnih promjena u načinu funkcioniranja suvremenih obitelji. Poseban osvrt bit će stavljen na osvještavanje negativnih posljedica stvaranja „kulture straha i nečinjenja“ te „individualiziranog rizičnog društva“ usmjerenog protiv ulaganja u obiteljsko zajedništvo. Drugi dio rada bit će posvećen analizi djelovanja različitih stresora iz okruženja na obiteljsko funkcioniranje te odrednica uspješne prilagodbe obitelji na krizne situacije. U završnom dijelu predavanja govorit će se o potrebi razvijanja efikasnih programa profesionalne podrške obiteljima suočenim s kriznim situacijama i nepovoljnim utjecajima iz okruženja. Pri tome će se istaknuti važnost promjene tradicionalne paradigme u pristupu obiteljima u krizi te naglasiti prednosti pristupa utemeljenog na obiteljskoj otpornosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti