Pregled bibliografske jedinice broj: 844628
Biopsihosocijalni pristup funkcionalnim poremećajima na primjeru sindroma iritabilnog crijeva: teorijski okvir i relevantni nalazi
Biopsihosocijalni pristup funkcionalnim poremećajima na primjeru sindroma iritabilnog crijeva: teorijski okvir i relevantni nalazi // 24. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - knjiga sažetaka / Pokrajac-Bulian A., Miletić I., Juretić J., Lopižić J. (ur.).
Jasrebarsko: Naklada Slap, 2016. str. 131-131 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 844628 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biopsihosocijalni pristup funkcionalnim poremećajima na primjeru sindroma iritabilnog crijeva: teorijski okvir i relevantni nalazi
(Biopsychosocial approach to functional disorders on an example of irritable bowel syndrome: theoretical framework and relevant findings)
Autori
Tkalčić, Mladenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
24. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - knjiga sažetaka
/ Pokrajac-Bulian A., Miletić I., Juretić J., Lopižić J. - Jasrebarsko : Naklada Slap, 2016, 131-131
ISBN
978-953-55079-5-6
Skup
24. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - Psihologija u prevenciji poremećaja i očuvanju zdravlja
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.11.2016. - 12.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biopsihosocijalni pristup ; sindrom iritabilnog crijeva ; kognitivno-bihevioralni model ; kvaliteta života
(biopsychosocial approach ; irritable bowel syndrome ; cognitive-behavioral model ; quality of life)
Sažetak
Funkcionalni gastrointestinalni poremećaji, posebno sindrom iritabilnoga crijeva (engl. irritable bowel syndrome, IBS), su česti u općoj populaciji i povezani su s oslabljenom kvalitetom života. IBS je karakteriziran bolovima u abdomenu koji su povezani s poremećajem defekacije, a dijagnosticira se na temelju pacijentovih opisa simptoma. Iako se velik broj istraživanja bavio ovim poremećajem, još se uvijek o njegovim uzrocima i liječenju relativno malo zna. Jasno je da razvoj simptoma uključuje interakciju velikog broja bioloških i psihosocijalnih faktora, od poremećaja motiliteta do afektivnih poremećaja, te je biopsihosocijalni pristup ovom poremećaju jedini valjani. Unutar tog pristupa posebno se izdvaja kognitivno-bihevioralni model IBS-a koji pruža objašnjenje složene etiologije ovoga poremećaja, uzimajući u obzir predisponirajuće, precipitirajuće i perpetuirajuće faktore, te nudi moguće načine njegova liječenja. U izlaganju će se raspraviti o biološkim i psihosocijalnim faktorima za koje kognitivno- bihevioralni model pretpostavlja da doprinose razvoju i održavanju simptoma IBS-a kroz primjere rezultata prospektivnog istraživanja provedenog na 50 pacijenata sa sindromom iritabilnoga crijeva koji se liječe na Klinici za gastroenterologiju KBC Rijeka. Izdvajamo sljedeće rezultate: biološki marker kalprotektin se pokazao značajnim prediktorom tjelesne komponente kvalitete života (bol, tjelesna ograničenost radi simptoma bolesti i sl.). Uz kalprotektin, značajnim prediktorom tjelesne komponente kvalitete života pokazala se depresivnost, koja ujedno uz pozitivno raspoloženje opisuje dio varijance mentalne komponente kvalitete života (socijalno i emocionalno funkcioniranje osobe). Nadalje, značajnim prediktorom težine simptoma oboljelih pokazao se intenzitet dnevnih stresnih događaja, dok depresivnost posredno putem stresnih događaja također ima učinke na težinu simptoma. Pozitivno i negativno raspoloženje također su povezani s težinom simptoma, međutim postoje razlike među sudionicima u obrascima tih povezanosti. Rezultati su uputili na važnost biopsihosocijalnog pristupa u tretmanu oboljelih koji zahtjeva suradnju između stručnjaka različitih profila, primarno psihologa i gastroenterologa. Također su uputili na važnost individualnog pristupa oboljelima koji omogućuje ciljano usmjeravanje pažnje na one aspekte bolesti koji su ključni za oporavak date osobe.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Psihologija
POVEZANOST RADA