Pregled bibliografske jedinice broj: 844582
SANACIJA DIVLJIH ODLAGALIŠTA OTPADA NA PODRUČJU OPĆINE KAPELA
SANACIJA DIVLJIH ODLAGALIŠTA OTPADA NA PODRUČJU OPĆINE KAPELA // Knjiga sažetaka: XXIII. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽENJERA / Hadžiev, Andrea ; Blažeković, Zdenko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2013. str. 256-256 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 844582 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SANACIJA DIVLJIH ODLAGALIŠTA OTPADA NA PODRUČJU OPĆINE KAPELA
(SANATION OF WASTE DUMPS IN MUNICIPALITY OF KAPELA)
Autori
Skok, Igor ; Dolšak, Liljana ; Lovrić, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka: XXIII. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽENJERA
/ Hadžiev, Andrea ; Blažeković, Zdenko - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2013, 256-256
ISBN
978-953-6894-50-5
Skup
XXIII. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽENJERA
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 21.04.2013. - 24.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
divlja odlagališta; gospodarenje otpadom
(illegal landfills – waste dumps; waste management)
Sažetak
Jedan od najvećih problema Republike Hrvatske u usklađivanju s europskim kriterijima je segment gospodarenja otpadom. Potrebno je sanirati više od tri tisuće divljih odlagališta otpada - smetlišta, koja su nastala kao posljedica neodgovornog ponašanja pojedinaca i predstavnika lokalne samouprave. Posljedice neprimjerenog gospodarenja otpadom su brojne, dolazi do onečišćenja voda, pogoršanja kakvoće zraka i utjecaja na zdravlje ljudi. Također, odlaganjem otpada na divlja odlagališta sve potencijalno iskoristive frakcije pretvaraju se u smeće iz kojeg je vrlo teško provesti recikliranje. Otpad iz domaćinstva odbačen u okoliš pogoduje razmnožavanju glodavaca i drugih štetočina koji šire zaraze i zarazne bolesti. Problematika nastanka i sanacije divljih odlagališta otpada analizirana je na području Općine Kapele. Unatoč činjenici da Općina Kapela ima organizirani odvoz komunalnog otpada, veliki dio komunalnog otpada i dalje se odbacuje na 13 divljih odlagališta. Za sva evidentirana divlja odlagalištu otpada, terenskim obilaskom utvrđeni su slijedeći podaci: specifičnosti lokacije, karakteristike okruženja, koordinate lokaliteta, površina divljeg odlagališta, visina odloženog otpada, vrste i količine odloženog otpada, vrste opasnog otpada te pristup lokacijama. Na 13 evidentiranih odlagališta otpada odloženo je više od 7.500 m3 miješanog, uglavnom komunalnog otpada s značajnim udjelom opasnog otpada (azbestni otpad, otpadna ambalaža i lijekovi). Analizom lokacija i okruženja izdvojeni su lokaliteti divljih odlagališta koji zahtijevaju žurnu sanaciju, prvenstveno zbog njihove blizine vodocrpilištima i stambenim objektima. Temeljem provedene karakterizacije onečišćenja pripremljen je sanacijski program koji podrazumijeva razvrstavanje otpada, zbrinjavanje opasnog otpada, iskorištavanje korisnih frakcija otpada (recikliranje), odvoz ostatka na uređeno odlagalište neopasnog otpada te uređenje lokaliteta, a za čiju je provedbu potrebno izdvojiti oko 3 milijuna kn. Osim sanacije divljih odlagališta utvrđeni su uzroci koji su doveli do njihova nastanka te su slijedom toga pripremljene mjere koji bi trebale spriječiti nastajanje novih odlagališta otpada na području Općine Kapela. Provedbom svih predloženih mjera - sanacije divljih odlagališta, povećanje obuhvata stanovništva s organiziranom uslugom odvoza odvojeno prikupljenog otpada i edukacijom stanovnika o potrebi njihova aktivna sudjelovanja u sustavu gospodarenja otpadom, spriječiti će se daljnje onečišćivanje okoliša otpadom na području Općine Kapela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Visoka škola za sigurnost na radu s pravom javnosti